HaberlerBalıkesir HaberleriBalıkesir'de yeni adli yıl törenle açıldı

Balıkesir'de yeni adli yıl törenle açıldı - Balıkesir Haberleri

Balıkesir'de adli yıl törenle başladı.

Balıkesir'de yeni adli yıl törenle açıldı

Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşının ardından açılış konuşmasını Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek yaptı. Bölek, Balıkesir'de açılan FETÖ davaları sebebiyle 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kurulduğunu hatırlatarak, hedeflerinin bu davaları en kısa sürede sonuçlandırmak olduğunu söyledi. Bölek, '15 Temmuz 2016 tarihinde milli birlik ve demokrasimize, insanı insan yapan tüm ortak değerlere yönelik FETÖ terör örgütü tarafından yapılan hain saldırı ve bu örgüt mensuplarına yönelik yoğun bir soruşturma dönemi geçirdik. Halende soruşturmalar devam etmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca yaptığımız soruşturmalar neticesinde 996'sı tutuklu, 639'u adlı kontrollü olmak üzere toplam 1915 şüpheli hakkında Balıkesir Ağır Ceza Mahkemelerine FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi, yöneticisi olmak veya darbeye teşebbüs suçlarından 687 adet kamu davası açılmış, iddianameler mahkemelerce kabul edilerek yargılamalar başlamıştır. Hedefimiz bu davaları en kısa sürede sonuçlandırmak olacaktır. Adalet bir toplumda en üst değerdir, adaletten yoksun kalan toplumlar sadece haklarını kaybetmiş olmazlar hak kavramı yanında: iyiye ve güzele olan inançları ile geleceğe dair tüm umutlarını da kaybederler. Balıkesir Adliyesi olarak geçmişte olduğu gibi bundan sonrada adaleti gerçekleştirmek için büyük bir fedakarlık ve özveri içinde çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetin ve demokrasinin temel ilkeleri dahilinde hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğünü, hukuk güvenliğini sağlamak için azami gayret sarf edeceğiz' dedi.

Balıkesir'de yargıya duyulan güvenin daha üst seviyede
Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Aksoy, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün en ağır yükü yargıya getirdiğini ifade ederek, 'Özellikle ceza mahkemelerindeki iş oranı olağanüstü arttı. Bu iş yüküne rağmen Balıkesir adliyesi olarak davaları en kısa sürede ve en adil şekilde sonuçlandırma gayretindeyiz. Son yıllarda yargıya olan güvenin azaldığına yönelik anket çalışmaları var ise de Balıkesir'de yargıya duyulan güvenin daha üst seviyede olduğu inancındayım. Balıkesir'de yargı hizmetlerinin başarıyla yürütülmesi karşılıklı anlayış ve uyum içinde gerçekleşmektedir' şeklinde konuştu.

Herkes için adalet, adalet için avukat
Balıkesir Baro Başkanı Av. Erol Kayabay ise, avukatların hak arama yolunda boyun eğmediğini ve eğmeyeceğinin altını çizerek, 'Herkes için adalet, adalet için avukat anlayışının toplumun her kesimi tarafından benimsenmesi gerekir. Halkın hak arama hürriyetine getirilmiş kısıtlamalardan vazgeçilmesi en büyük isteğimizdir. Yargının kurucu unsuruyuz, yıkıcı unsurları karşısında da hep biz olacağız' dedi.

Balıkesir’de yeni adli yıl törenle açıldı

SIRADAKİ HABER
}