HaberlerAdana HaberleriTümer: 'Pamuk ekim alanları 8 yılda yüzde 44.76 azaldı'

Tümer: 'Pamuk ekim alanları 8 yılda yüzde 44.76 azaldı' - Adana Haberleri

CHP Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, Adana'da pamuk ekim alanlarının son 8 yılda yüzde 44.76 daraldığını belirterek, 'Pamuktaki bu kara tabloya artık son verip Çukurova'da pamuğu yeniden canlandırmalıyız' dedi.

Tümer: 'Pamuk ekim alanları 8 yılda yüzde 44.76 azaldı'

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, pamukta yaşanan sorun ve sıkıntıları yerinde inceledi. Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Yemişli Köyü'nde pamuk üreticileriyle bir araya gelen Tümer, kavurucu sıcağa rağmen tarlada tarım işçileriyle birlikte pamuk topladı. Burada işçilerin ailesi ve çocuklarıyla da yakından ilgilenen Tümer, pamukta yaşanan sorunlara dikkat çekti.
Pamuğun Adana için, 'beyaz altın' olduğuna dikkat çeken Milletvekili Tümer, tüm dünyada aynı zamanda 'stratejik bir ürün' olarak da öne çıkan pamuğun, kentteki ekim alanlarının her geçen gün daraldığını anlattı. 2008 yılında 495 bin 27 hektarlık alanda 132 bin 668 bin tonluk üretim yapıldığı bilgisini veren Tümer, ekim alanlarının aradan geçen 8 yılda yüzde 44.76, üretimin de yüzde 50'ye varan oranlarda düştüğünü vurguladı. Tümer, 2016 yılındaki pamuk ekim alanının da 273 bin 458 hektar olarak açıklandığını hatırlattı. Tümer, 'Pamuktaki bu kara tabloya artık son verilmesi gerekiyor. Sadece Adana için değil, Türkiye ve dünyanın tüm ülkeleri için 'stratejik bir ürün' olan pamukta atılması gereken adımlar acilen hayata geçirilmeli. Çukurova'da pamuk, yeniden canlandırılmalı. Pamuk üreticisine gereken destek verilirken, tarım işçileri de unutulmamalı. Zor şartlar altında yaşama tutunmaya çalışan işçiler, emek ve alın terinin karşılığını alabilmeli' diye konuştu.

Tümer: “Pamuk ekim alanları 8 yılda yüzde 44.76 azaldı”

SIRADAKİ HABER
}