HaberlerDuisburg haberAlmanya'da yangından kurtulan Türk ailesi ilk kez konuştu

Almanya'da yangından kurtulan Türk ailesi ilk kez konuştu - Duisburg haber

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletine (KRV) bağlı Duisburg şehrinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Meiderich semtinde çıkan yangında üç kişi hayatını kaybetmiş, aynı aileden yedi Türk vatandaşı da yaralanmıştı. Eşi ve çocukları yangında yaralanan Mahmut Yıldız, yangın sırasında itfaiyenin çalışmalarını eleştirerek, olayın üzerine gidecekleri

Almanya'da yangından kurtulan Türk ailesi ilk kez konuştu

Olayla ilgili baba Mahmut Yıldız, itfaiyenin yangına yavaş müdahale ettiğini savunarak şöyle konuştu:
'Benim 6 çocuğum ve eşim evden atlayarak hayatlarını kurtardılar. İkinci kattaki Romanyalı aileden üç kişi ne yazık ki hayatını kaybetti. Dördüncü kişi de var. Onu arıyorlar, ancak şu ana kadar bulunamadı. Şu anda evin bazı yerlerine girilemiyor. Bu bölgelerin çökme durumu olduğu söylendi. Eşim hala yoğun bakımda. Çocuklarımın durumu şu an iyi. Bize verilen bilgiye göre, binanın bodrum katında sigara izmaritinin yangına neden olduğu söylendi. Böyle bir şeyin olmasına imkan yok. Ben burayı çok iyi tanıyorum. Biz burada gerçek suçlunun ortaya çıkmasını istiyoruz. Hakkımızı istiyoruz. Benim ailemden yedi kişi yanarak ölebilirdi. Eşimle konuştum. Onun anlattığına göre, polis eşim ve çocukları on beş veya yirmi dakika evde bekletmiş. Polisler olayı anlamayınca, oğlum Emirhan sorumluluğu üzerine alarak atlamak istemiş. Eşim ve polisler önce kabul etmemiş. Ancak, ateş yükselmeye başlayınca mecburen Emirhan aşağı atlamak zorunda kalmış. Kızım Dilara'yı aramaya başlamış. Onu bulamayınca da o da en son çare olarak aşağı atlamış. Eşimin ayağı kırıldı. Eşim şu anda yoğun bakımda tedavi görüyor.'

Emirhan: 'Korkmadım'
Yangın sırasında evden ilk atlayan Emirhan Yıldız (15), daha sonra atlayan kardeşleri Yusuf'u ve Muhammet Emin'i kollarını açarak kurtardığını belirterek, olay gecesinde korkmadığını söyledi. Emirhan, 'O gece yatıyorduk. Ağabeyim bizi uyandırdı. Yangın alarmı da çalmaya başladı. Hemen annemin odasına giderek, onu da uyandırdık. En küçük kardeşimi kucağıma aldım. Hava alması için pencereyi açtım. Elektrik kesildi ve dumanlar çoğalmaya başladı. Ben sonra aşağıya atladım. Yusuf'u da alıp atlayacaktım. Ancak, annem onu içeri çekti. Ben aşağıda kardeşlerimi kollarımı açarak tuttum ve kurtardım. Herkes korktu, sadece ben korkmadım' şeklinde konuştu.

İtfaiyede sorun üstüne sorun yaşadı
Olayın görgü tanıklarından ve evleri yanan Türk kökenli Yıldız ailesinin komşusu Reşat Özen, itfaiye ve polis ekiplerini suçladı. Özen, 'Polis ekiplerine evin içerisindeki yabancıların Almanca bilmediklerini ve içeride insanlar olduğunu söyledim. Polis, kendisi evdeki nüfusu faklı hesapladı. Ancak, içeride daha insanlar vardı. İtfaiye geldi, itfaiyenin yangın merdiveni açılmadı. Arka tarafta bekleyen diğer beş itfaiye aracı da ön tarafa geçemedi. Dakikalarca öyle beklediler. İtfaiye ekipleri evin içerisine girip kontrol yapsaydı, bu olaylar yaşanmazdı. Alman medyası da olayı saklamaya çalışıyor. Bunu da anlamış değilim. İtfaiyenin kurtarma balonu açılmadı. İnsanlar göz göre göre evin üst katında yanarak aşağı atladı. Burada bir vurdumduymazlık var' dedi.

Yardım kampanyası başlatıldı
Yanan binanın yan tarafında yer alan DİTİB Yunus Emre Camii Dernek Başkanı Fatih Yüksel, yangında mağdur olan ailelere yardım kampanyası başlattıklarını ifade ederek, cami olarak olay gecesi görevlilere yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

İtfaiye ihmali araştırılacak
Duisburg Belediye Meclis Üyesi ve bağımsız milletvekili adayı Burhanettin Datlı ise itfaiyenin olay yerine geç gelmesi ve bir takım teknik arızaların oluşmasının ciddi bir sorun olduğunu belirterek, itfaiye ile ilgili bir rapor hazırladıklarını ve ihmal varsa bunun araştırılacağını söyledi. Datlı, olayın takipçisi olacaklarını ve ailelere maddi - manevi destek olacaklarını da vurguladı.

Alman komşular isyan etti
Alman komşuları yangının olduğu evin bahçesine mum yakarak, çiçek bıraktılar. Göz yaşlarını tutamayan Alman komşular, itfaiye ekiplerinin olaya çok acemice müdahale ettiğini belirterek isyan ettiler. Alman komşular, itfaiye ekiplerinin gönüllü itfaiye erlerinden olup olmadığının araştırılmasını istediler.
Yangında üç Roman vatandaşı hayatını kaybederken, yedisi Türk kökenli olmak üzere 10'u aşkın kişi yaralanmıştı. Hayatını kaybedenler, otopsinin ardından defnedilecek. Olayla ilgili geniş çaplı araştırma devam ediyor.

Almanya’da yangından kurtulan Türk ailesi ilk kez konuştuSIRADAKİ HABER