HaberlerFındık HaberleriFındık üreticisinin tercihi tüccar

Fındık üreticisinin tercihi tüccar - Fındık Haberleri

Ordu'da fındık üreticileri, ürünlerini TMO'dan daha düşük fiyata alım yapan serbest piyasaya veriyor

Fındık üreticisinin tercihi tüccar

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkan Yardımcısı ve Fındık Komitesi Başkanı Evren Enginyurt, fındık üreticisinin serbest piyasayafındık vermeye başladığını ancak hem tüccarlar hem de üreticilerin bugünkü tablodan memnun olmadığını söyledi.

FINDIK ÜRETİCİSİ MEMNUN DEĞİL

Halen serbest piyasada fındığın 8,75-9 liradan işlem gördüğünü belirten Enginyurt, "Fındık fiyatlarından hem üretici hem biz memnun değiliz. 9 liraya alıyoruz, 9 liraya satıyoruz. TMO'nun henüz alımlara başlamaması ve ödeme yapmaması paraya sıkışan üreticileri zor durumda bıraktı. Bu sebeple üretici serbest piyasaya fındık veriyor" diye konuştu.

ŞÜPHEYLE KARŞILIYORUZ

Serbest piyasanınfındık fiyatlarında bir belirsizlik olduğunu da belirten Enginyurt, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, fındık borsaları nezdinde bir soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturmadan sonra borsa tabelalarının kapalı tutulması bizi oldukça zorladı. Tabela kapalı olunca üretici ve bizler serbest piyasanın fiyatını ‘acaba gerçek fiyat mı?’ diye şüpheyle karşılıyoruz. Bakanlık tarafından soruşturmanın bitirilmesi ve tabelanın açılması gerekir. Çünkü tabela kapalı olduğu müddetçe fındık sektörü ve serbest piyasa işlemez" açıklamasında bulundu.

SIRADAKİ HABER
}