HaberlerAydın HaberleriSöke'nin Kurtuluşunun 95. Yılı Törenle Kutlandı

Söke'nin Kurtuluşunun 95. Yılı Törenle Kutlandı - Aydın Haberleri

Söke'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Söke'nin Kurtuluşunun 95. Yılı Törenle Kutlandı

Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören Cumhuriyet Meydanı'nda kutlama töreni ile devam etti. Törene Söke İlçe Kaymakam Vekili Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili, Söke Garnizon Komutanı Personel Albay Hasan İhsan Kızgınçelik, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran başta olmak üzere protokolün diğer üyeleri ve vatandaşlar katıldı. İlçe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı çelenginin Atatürk Anıtı'na sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende; günün anlamına ilişkin konuşmayı Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran yaptı.
'Başkan Toyran'dan Birlik ve Beraberlik Vurgusu'
Sözlerine 'Yüce Allah'tan ülkemizi ve milletimizi bir daha böylesi işgallerden korumasını, bizlere şanlı bayrağımızın altında sonsuza kadar özgür bir ulus olarak yaşamayı nasip etmesini diliyorum' ifadesini kullanarak başlayan Başkan Toyran; kurtuluş günlerinin birlik ve beraberliği güçlendiren özel günler olduğunu söyledi. Ülkenin bugün olağanüstü bir dönemden geçtiğini belirten Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran konuşmasında; 'Tüm ülkede ne zaman sona ereceği belli olmayan olağanüstü hal uygulamaları yaşanırken sürekli olarak demokrasimizin noksanları tartışılıyor. İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılar ancak ulusal birlik ve beraberliğin yeniden ve güçlü bir şekilde tesisi ile giderilebilir. 95 yıl önce, çok daha güç koşullarda bile, milletimiz o iradeyi, o azim ve kararlılığı nasıl gösterdiyse, bizler de o kararlılığı gelecek nesillere taşımak zorundayız. Özgür bir ülkenin özgür bireyleri olarak, başı dik insanlar olarak, huzur içinde yaşayabilmek için ecdadımızın gösterdiği onurlu duruşu sürdürmemiz gerekir. Bugün şehrimize ve ülkemize sahip çıkma günüdür. Bugün bağımsızlığımıza ve demokratik hukuk devletine sahip çıkma günüdür. Unutmamak gerekir ki, varlığımızın ve birliğimizin hem teminatı ve hem de çimentosu adil olmak, hakça paylaşmaktır. Bu kurtuluş günü bütün anlaşmazlıkların sevgiyle çözüldüğü, hayatın her anında sevginin rehber olduğu günlerin başlangıcı olsun' ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından öğrenciler Kadirhan Özbent ve Yelina Korkmaz günün anlamına ilişkik şiirler okudu. Söke Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisi beğeni topladı.

Söke’nin Kurtuluşunun 95. Yılı Törenle Kutlandı

SIRADAKİ HABER
}