HaberlerCHP'den kurumlara 'Çevre' soruları

CHP'den kurumlara 'Çevre' soruları

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, ilde bir çok çevre sorunu yaşandığını belirterek, 'Samsun'u idare eden kurumlar ve şahıslara sormak istiyorum: Samsunlunun sağlığı zarara uğradığında vicdanınız ne hissedecek?' dedi

CHP'den kurumlara 'Çevre' soruları

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz yazılı bir açıklama yaparak çevre sorunlarına dikkat çekti.

Terme, Bafra, Tekkeköy'de toplam 5 doğalgaz çevrim santrali olduğunu, bunların doğa ve insan sağlığını tehdit ettiğinin OMÜ ve Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkezi'nin raporlarıyla ortaya çıktığını ileri süren Akcagöz, "Eldeki raporlar ve tetkik sonuçları, Samsun'da kirlilik sınırının defalarca aşıldığını ortaya çıkarmıştır. Enerji santrallerinin yaydığı, çevreye ve insan sağlığına etkili zehirli atıkların, genç yaşlı demeden ölümcül hastalıklara yol açabileceği, kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Gelecek nesiller için endişe katbekat daha büyüktür" dedi.

TEDBİR ALACAK MISINIZ?
Anaya ve yasalardaki çevre ve yaşama haklarıyla ilgili maddeleri hatırlatan Akcagöz, "Yaşadığımız ve gelecek nesillerimizin yaşayacağı kent olan, Samsun ve ilçelerinin hava kalite endeks değerlerinin, normal sınırların çok ötesinde seyretmesini, Samsun'u idare eden kurumlardan ve şahıslardan sormak istiyoruz" diyerek sorularını şöyle sıraladı: " Anayasa'nın ve kanunların, üzerinize yüklediği sorumluluğu yerine getiriyor musunuz? Samsun'u kirleten ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen işletmelere hangi kriterlere göre lisans ve ruhsat verdiniz? Görünen hava kirliliği ve çevre tahribatı ile ilgili olarak gerekli tedbirleri neden almadınız? Eldeki çevresel raporlar doğrultusunda, bundan sonra gereken tedbirleri almayı düşünür müsünüz? Telafisi mümkün olmayan zararlar ortaya çıktığında, Samsun halkının sağlığı zarara uğradığında; Samsun, suyu içilmez, sebzesi/meyvesi yenmez bir yer haline geldiğinde kendinizi vicdanen nasıl hissedeceksiniz? "

SIRADAKİ HABER
}