HaberlerKırklareli haberKırklareli'nde içme suyu tartışmalarına başkan son noktayı koydu

Kırklareli'nde içme suyu tartışmalarına başkan son noktayı koydu - Kırklareli haber

Kırklareli'nde, sosyal medya ve kamuoyunda yaşanan içme suyu tartışmalarına ve sıkıntılarına son noktayı Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu koydu. Kesimoğlu, kentin gelecek 25 yıllık içme suyu sorununu ortadan kaldırabilmek için Armağan Barajı'ndan su alınımı ve yeni bir tesisin yapılması gerektiğini vurguladı.

Kırklareli'nde içme suyu tartışmalarına başkan son noktayı koydu

Kırklareli Belediyesi Meclis Salonunda basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, son dönemde kentle ilgili kamuoyunda ve sosyal medya üzerinde yaşanan içme suyu tartışmalarına ve eleştirilere cevap verdi.

'Son 15 yıldır dönem dönem bu sıkıntıları yaşıyoruz'
Kesimoğlu, Kırklareli'nde son 15 yıldır dönem dönem içme suyu ile ilgili mevcut barajın su seviyesi ile ilgili sıkıntılar yaşandığını ancak belediye bünyesinde bulunan mevcut arıtma tesislerinde söz konusu sıkıntılar ile ilgili çalışmaların hızlı ve kesintisiz olarak araştırılıp takip edildiğini bildirdi.

'Üst kavaktan su almak için çalışma başlattık'
Belediye binasındaki basın toplantısının ardından beraberindeki gazeteciler ile birlikte kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Kırklareli Barajı'na giden Kesimoğlu, barajdaki su seviyesinin mevsim normallerinin çok altında olması dolayısıyla suyu çok alt seviyelerde neredeyse batak kısımlarından alınması nedeniyle mangan miktarının fazla olduğunu söyledi. Kesimoğlu, başlattıkları çalışmalar ile ilave borular yardımıyla suyu arıtma tesislerine götüreceklerini ve mangan sorununun büyük bir kısmını çözmüş olacaklarını sözlerine ekledi.

'Kırklareli Barajı'nda su seviyesi çok düşük'
Kesimoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 'Şu an Kırklareli'nin içme suyunu aldığımız barajın içindeyiz şu anda. Ayağımız toprağa basıyor ama aslında suyun içinde olmamız gerekiyor. Suyun seviyesi olması gerekenden çok aşağıda, ancak suyu yine üst savaklardan alabilsek o suyu arıtıp içme suyu haline dönüştürmek daha kolay. Ama biz daha ileriden ve 30 metre aşağıdan suyu alıyoruz. Üst savaktan suyumuzu alır hale geldiğimizde önemli ölçüde sorunu çözüme kavuşturmuş olacağız' dedi.

'Kırklareli'nin su sorunu için alınması gereken iki radikal karar var'
Kırklareli'nde içme suyu sıkıntılarının ortadan kalkması için radikal kararlar alınması gerektiğini anlatan Belediye Başkanı Kesimoğlu, 'Kırklareli'nin içme suyu ile ilgili sorununu en azından 25 yıllığına çözmek istiyorsak; yapılacak iki şey var. Birincisi suyu Kırklareli Barajı'ndan almaktan vazgeçip Armağan Barajı'ndan suyu almak. İkincisi de bizim arıtma tesisimizde yaklaşık 20-25 yıl öncesinin teknolojisine uygun. Biz onu yama yama üstüne yaparak, ihtiyacımızı karşılamaya yönelik çalışmalar yaptık. Onun için de orada da radikal bir çözüm yeni bir arıtma tesisi. Bu konu ile ilgili sayın bakanımızla da görüşeceğiz ve onun bu konudaki katkısını alacağız. Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na ben teşekkür ediyorum. Kırklareli halkının sağlığını ilgilendiren bu konuda kayıtsız kalmayacağına da gönülden inanıyorum' ifadelerini kullandı.
Kırklareli Barajı'ndaki açıklamaların ardından Kesimoğlu ve beraberindeki Belediye Başkanları Adem Sevim ve Mehmet Gider, basın mensupları ile birlikte Kırklareli İçme Suyu Arıtma Tesisleri'ne giderek, yapılan çalışmalar ile ilgili incelemelerde bulundu.

Kırklareli’nde içme suyu tartışmalarına başkan son noktayı koyduSIRADAKİ HABER
}