HaberlerMersin haberÇin Büyükelçisi Hongyang, Başkan Kocamaz'ı ziyaret etti

Çin Büyükelçisi Hongyang, Başkan Kocamaz'ı ziyaret etti - Mersin haber

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, beraberinde Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao ile Çinli iş adamlarından oluşan heyetle birlikte Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı ziyaret etti.

Çin Büyükelçisi Hongyang, Başkan Kocamaz'ı ziyaret etti

Ziyarette konuşan Kocamaz, Mersin'in yeryüzü cenneti bir kent olduğunu ifade ederek, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi oluğunu söyledi. Mersin'in insanlık tarihi ile yaşıt olduğunu ve geçmişinin yaklaşık 12 bin yıl öncesine dayandığını belirten Kocamaz, 'Tabi böyle olunca da Mersin birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. 13 ilçemiz var. Hem tarihi hem de turistik yönden önemli bir bölge. 321 kilometre sahilimiz var ve 1 milyon 785 bin nüfusumuz var. Türkiye'nin işlem hacmi en büyük limanı burası. Ayrıca serbest bölgemiz var. 3 tane organize sanayimiz var ama ilaveler de geliyor. Ankara'ya verilen vergiler açısından 81 vilayet içerisinde 6. sırada. Ben daha önce Tarsus'ta 20 yıl görev yaptım belediye başkanı olarak. 2014 yılından bu yana da burada görev yapıyorum' dedi.
'En büyük amacımız bölgeye yeni yatırımlar gelmesi ve istihdam alanlarının artması'
Çinli iş adamlarına ekonomik işbirliği çağrısında bulunan Kocamaz, 'Mersin, Türkiye açısından da dünya açısından da önemli bir merkez. Özellikle bu Ortadoğu'daki yaşanan hadiseler, Kuzey Afrika'daki yaşanan hadiseler, Müslüman ülkelerin başına bela olan Büyük Ortadoğu Projesi, Mersin'i daha da stratejik bir noktaya getirdi. Mersin son 30 yıl içerisinde gerek nüfus bakımından, gerekse de bu tür sanayiler açısından çok büyük atılım yakaladı. Onun için özellikle bu bölgede işsizlik, göçlerden dolayı çok fazla. Bizim de en büyük amacımız bu bölgeye yeni yatırımlar gelsin, istihdam alanları artsın, bölgenin yetiştirdiği ürünler daha iyi değerlendirilsin. Böyle bir amaç güdüyoruz ve bu yüzden de dünyanın her tarafından gelecek iş adamlarına burası açık. Planlamalarımızı da buna göre yapıyoruz' ifadelerini kullandı.
Büyükelçi Hongyang ise Başkan Kocamaz'ın çok kıdemli bir belediye başkanı olduğunu ifade ederek, 'Yönetim konusunda çok kıdemli olduğunuzu gördüm. Bu yüzden de sizin partiniz bence sizi burada belediye başkanı adayı olarak gösterdi. Öncelikle belediye ile ilgili verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyoruz ve bu bilgiler sayesinde Mersin hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğumuzu belirtmek istiyorum. Dediğiniz gibi Mersin tarihi ve medeni bir şehir. Mersin bir antik kent olarak önemli bölgede yer alıyor. Sadece tarihi bir kent değil, modern çağda da çok iyi bir şekilde gelişmiş' şeklinde konuştu.

Çin Büyükelçisi Hongyang, Başkan Kocamaz’ı ziyaret ettiSIRADAKİ HABER
}