Haberlerİstanbul haberSosyal medyanın liderleri belli oldu

Sosyal medyanın liderleri belli oldu - İstanbul haber

Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı sosyal medya marka endeksi SocialBrands, markalara ait 21 binden fazla sosyal medya hesabını mercek altına aldı ve 1-31 Ağustos döneminde en yüksek performans gösteren markaları belirledi.

Sosyal medyanın liderleri belli oldu

Sosyal medya marka endeksi SocialBrands, 21 binden fazla markanın sosyal medyada gösterdikleri performansı istatistiksel olarak inceleyerek, Eylül ayının en başarılı markalarını açıkladı. SocialBrands Eylül sıralamalarında sosyal medyayı en etkili kullanan markalar Madame Coco, Türk Hava Yolları ve Turkcell oldu.

Markaların rekabeti artıyor
Markaların Facebook, Twitter ve Instagram'da 1-31 Ağustos dönemindeki performanslarını detaylı kriterler kullanarak değerlendiren SocialBrands Eylül sıralamalarında Madame Coco birinci sırada yer aldı. Sosyal medyada yoğun kullanıcı etkileşimi alan Türk Hava Yolları, bu ay tüm sosyal medya kanallarında gösterdiği başarılı performans ile ikinci sırada yer buldu. Bu ay gösterdiği başarılı sosyal medya performansıyla Turkcell ise tüm markalar arasında üçüncü sıraya yerleşti.

En başarılı markalar
Tüm kanallarda toplam 1,4 milyon sosyal medya iletisi ve 750 milyondan fazla kullanıcı etkileşiminin incelendiği SocialBrands Eylül sonuçlarına göre sosyal medyada bu ay ilk 10'da yer alan diğer markalar sırasıyla Zen Pırlanta, English Home, Ziraat Bankası, Mercedes-Benz Türkiye, Enza Home, Uğur Soğutma ve Audi Türkiye oldu.

Bankacılık ve otomotiv yükselişte
En başarılı 100 marka arasında en çok yer bulan sektörler ise bankacılık ve otomotiv oldu. Bankacılık sektöründe yedi farklı banka, gösterdikleri performans ile Top 100'de yer aldı. Rekabetin ve sosyal medya aktivitesinin en yüksek olduğu sektörlerden biri olan otomotivde ise on yedi farklı otomobil üreticisi, Top 100 listesinde yer buldu.

Üniversitelerde yoğun etkileşim
Tercih dönemi ise, üniversitelerin sosyal medya hesaplarının etkileşim oranlarının artmasına ve on bir üniversitenin bu ay ilk 100'de yer almasına sebep oldu.
Facebook sıralamalarında Bizim Yağ, Cinemaximum ve Yataş; Twitter'da ise İstanbul Modern, Anadolu Hayat ve Akbank Sanat ön sıralarda dikkat çekti. Instagram'da ise giyim sektöründeki yoğun rekabet ve sektörün Instagram'a uygun görsel ağırlıklı iletişimi, ilk 10'da 6 giyim markasının yer almasını sağladı.

21 bin markanın performansı incelendi
Markalara özel sosyal medya takip, yönetim ve analiz araçları sunan akıllı iş platformu BoomSonar Suite'in gelişmiş teknolojisi ve BoomSocial'ın detaylı verilerini kullanan SocialBrands algoritması, 21 binden fazla markanın tüm sosyal medya aktivitelerini big data (büyük veri) prensiplerine bağlı kalarak analiz ediyor. Sayfaların toplam etkileşim sayısı, hayran sayısı, hayran artışı, büyüme istikrarı, etkileşimlerin iletilere göre dağılımı, beğeni, yorum, paylaşım, retweet oranları, sayfanın ay boyunca paylaştığı ileti sayısı, farklı ileti türlerinin kullanım oranları, iletilerde hashtag ve mention kullanımı, sayfa bilgileri gibi toplam otuzdan fazla kriter, markaları istatistiksel ve objektif bir şekilde analiz eden algoritmanın temelini oluşturuyor.
Ücretsiz sosyal medya ölçümleme ve analiz sistemi BoomSocial'ın verilerinin ve eş zamanlı iş platformu BoomSonar'ın altyapısının kullanıldığı SocialBrands, markaları ve sektörleri verilere dayalı ve objektif bir şekilde incelemek ve buna uygun strateji geliştirmek isteyenler için büyük bir fırsat sunuyor.
Marka sayfalarınızın performansını incelemeye hazırsanız, https://www.boomsocial.com/Social-Brands adresini ziyaret edebilirsiniz.SIRADAKİ HABER