HaberlerSamsun haberOMÜ'den tarihi başarı! Dünyada ilk binde...

OMÜ'den tarihi başarı! Dünyada ilk binde... - Samsun haber

İngiliz sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması, 3-5 Eylül 2017 tarihlerinde Londra'da King's College'da geçekleşen Dünya Akademik Zirvesi'nde açıklandı.

OMÜ'den tarihi başarı! Dünyada ilk binde...

Dünyada yer alan üniversitelerin çeşitli kriterleri sağlayanlarının değerlendirildiği bu sıralama; araştırma, eğitim, atıflar, endüstri geliri ve uluslararası görünüm konularını dikkate alıyor. Sıralamada birinciliği Oxford, ikinciliği ise Cambridge Üniversitesi aldı. Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda bu yıl ilk 300 üniversite içinde Türkiye’den üniversite yer almazken, ilk 500’de ise dört üniversite yer aldı.

Açıklanan ilk bin üniversite içerisinde 22 Türk üniversitesi bulunuyor. Türk üniversiteleri arasında 17. olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi bu sıralamada ilk defa ilk bin üniversite sıralamasında kendisine yer buldu. Yaklaşık 20 bin üniversitenin bulunduğu dünyada ilk yüzde 5 içerisine girmek önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

Genel olarak Türkiye’den üniversitelerin sıralamada gerilediği bir yılda OMÜ’nün başarısı memnuniyetle karşılandı.SIRADAKİ HABER
}