HaberlerSamsun HaberleriBalıkçılık meslek olmalı

Balıkçılık meslek olmalı - Samsun Haberleri

SÜR-KOOP Genel Başkanı Ramazan Özkaya, balıkçılığın ülke ekonomisine 3 milyar lira katkı yaptığını belirterek, 'Böylesine katkı sağlayıp, ihracat yaparken balıkçılığın meslek olarak görülmemesi kabul edilemez' dedi.

Balıkçılık meslek olmalı

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Genel Başkanı Ramazan Özkaya, balıkçıların yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

KABUL EDİLEMEZ

Balıkçılığın çok dinamik bir sektör olmasına rağmen meslek grubu olarak tanınmamasının büyük sorun teşkil ettiğini ifade eden Özkaya, "Kooperatiflerimiz var, merkez birliklerimiz var ama kredi almak istediğimizde ziraat odalarından belge almamız gerekiyor. Ekonomiye 3 milyar liraya yakın katkı sağlayıp, ihracat yaparken balıkçılığın meslek olarak görülmemesi kabul edilemez. Balıkçılık meslek olarak kabul edilirse, bu sıkıntıların aşılacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

BU YIL UMUTLUYUZ

Özkaya, balık teknelerinin çoğunun henüz ava çıkmadığını belirterek, "Bu sene umutluyuz, balık bol olacağı için fiyatlar düşük olacaktır. Balıkçılar hazırlıklarını yapıyor. İstanbul'da uskumrunun kasası 200, hamsinin kasası 250 lira. İstavrit konusunda balıkçılar dikkatli olmalı, tutulan balıkların boyları küçük. Deniz suyunun sıcaklığı balık göç yollarını etkiliyor. Bu sezonun balık yönünden bollukla geçeceğine dair işaretler var" ifadelerini kullandı.

Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}