HaberlerKütahya haberKadınların salça yapma telaşı

Kadınların salça yapma telaşı - Kütahya haber

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde evlerde kadınlar tarafından domates ve biber salçası yapımına başlandığı bildirildi.

Kadınların salça yapma telaşı

Hisarcıklı ev hanımları kış aylarında kullanacakları biber ve domates salçasının yapımını yoğun bir şekilde sürdürüyorlar.
Evde doğal yollarla hazırladıkları domates ve biber salçasının yapımının zahmetli ancak tadının çok leziz olduğunu söyleyen ev kadını Fatma Özkan, 'Kışlık salçalarımızı özellikle havaların sıcak olduğu zamanlarda yapmayı tercih ediyoruz. Kış aylarında yemeklere koyduğumuz biber ve domates salçalarını yıl boyunca yetecek kadar yapmaktayız. Evde yaptığımız salça çok lezzetli oluyor' dedi.
Salça yapmanın inceliklerini de anlatan Özkan, 'Kendi yetiştirdiğimiz veya pazardan satın aldığımız domates ve kırmızıbiberleri iyice doğrayıp içine su ilave etmeden tencerede kaynatıyoruz. Daha sonra kaynattığımız domates ve kırmızıbiberleri süzgeçten geçirip içine yeterince tuz attıktan sonra tepsilere dökerek yüksek yerlerde havanın durumuna göre 3-5 gün güneşte bekletiyoruz. Güneşte bekletilen tepsilerdeki salçaları ara sıra karıştırıyoruz. Daha sonra salçaları kışın tüketilmek üzere saklama kaplarına koyuyoruz' diye konuştu.(MA-EFE)

Kadınların salça yapma telaşıSIRADAKİ HABER
}