HaberlerAydın haberAydın'ın düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı - Aydın haber

Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

Atatürk Kent meydanındaki Atatürk Anıtına Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun çelenk sunumu sonrasında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu günün anlam ve önemi belirten konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verirken, terörü lanetledi. Törende halk oyunları ekibi ve mehteran takımının gösterileri ilgiyle izlendi.
Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı veren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu '27 Mayıs 1919 tarihinde düşman birlikleri tarafından işgal edilen şehrimiz kahraman efelerimizin o büyük direnişi ile kurtarılmıştır. Bu coğrafya o büyük mücadelede kıvılcımın yakıldığı topraklardır. Aydın efesiyle kadınıyla genciyle yaşlısıyla bu mücadeleye katılmıştır. Aydın kurtuluş gününe kadar işgalin tüm acılarını yaşamıştır. Bizler hürriyetini canı ve kanı ile kazanan efelerin torunlarıyız. Bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimize vefa borcumuz var. Bu destanı yazan kahramanlarımızı asla unutmayacağız. Geçmişte olduğu gibi bugünde toprakları bölmek ve kardeşliğimizi yok etmek isteyen iç ve dış düşmanlar şunu bilmelidirler ki bu birliğimizi beraberliğimizi asla bozamayacaklar. Ülkemiz ve Aydınımız için son derece önemli olan bugünde canı pahasına vatanı savunan ve bu uğurda canlarını veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle saygıyla anıyor, buradan bir kez daha terörü lanetliyorum' dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlunun konuşmasının ardından Aydınlı efelere hediyeleri takdim edildi. Törende, Germencik Şehit Cafer Efe Yörük ve Zeybekler Derneği ve Aydın Efeleri Yörük Türkmen Derneği Halk Oyunları ekipleri ve Aydın Büyükşehir Belediyesi Bayan Mehter takımının gösterileri izleyicilerden büyük alkış aldı.
Gösterilerin ardından tören sona ererken, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler akşama kadar sürecek.
Atatürk Kent Meydanındaki Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşu programına Aydın Vali Vekili Ömer Faruk Günay, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Askerlik Şubesi Başkanı Albay Rafet Yalçın, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandıSIRADAKİ HABER
}