HaberlerBolu HaberleriBolu TSO Başkanı Türker Ateş'ten Tır parkı müjdesi

Bolu TSO Başkanı Türker Ateş'ten Tır parkı müjdesi - Bolu Haberleri

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu'da ilk kez hayata geçirilen sektörel projelerle üyelerinin iş hacimlerinin ve rekabet güçlerinin artmasına destek vermeye devam ediyor.

Bolu TSO Başkanı Türker Ateş'ten Tır parkı müjdesi

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, lojistik sektörü için önemli projelerin hayata geçirildiğini belirterek, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın güdümlü proje mali desteğiyle yapım çalışmaları devam eden geçici depolama tesisinde son dönemece gelindiğini söyledi.
Tesiste inşaat faaliyetlerinin tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Ateş, 'Tesisimiz üyelerimizin hizmetine sunulduktan sonra, sağlayacağı gümrüklü ve gümrüksüz depolama olanağı ile üyelerimizin ihtiyaç duyduğu ve henüz İlimizde bulunmadığı için şehir dışından sağlanan önemli bir hizmeti, Organize Sanayi Bölgesi'nde üyelerimizin ayağına getirilmiş olacak. Gümrük Müdürlüğü ile de entegre çalışacak olan tesisimizin şimdiden üyelerimize ve yararlanıcılarına hayırlı olmasını diliyorum' dedi.
'Tır parkı kampüsü inşa edilecek'
Lojistik sektörü için atılan bir diğer önemli adımın, özellikle uluslararası taşımacılık sektörünün lokomotif illerinden birisi olan Bolu için önem arz eden TIR parkı ile ilgili projelendirme çalışmaları olduğunu söyleyen Ateş, 'Bolu'nun sahip olduğu coğrafi konumu, dünya ekonomisinin güncel gelişim trendleri doğrultusunda en verimli biçimde değerlendirebilmek adına, lojistik sektörünün kümesinde eksik olan unsurların hayata geçirilmesi kaçınılmazdır. Bunlardan birisi de Tır parkıdır. Oda olarak bu konuda gerekli fizibilite çalışmalarını gerçekleştirdik. Gerek firmalar, gerekse sürücüler açısından modern ve kullanışlı olanaklara sahip bir Tır parkı kampüsünün inşa edilmesi, Bolu'nun lojistik değerini ve konumunu pekiştiren bir etki yaratacaktır. Amacımız, bu projenin de geçici depolama tesisi projesi gibi güdümlü proje formatında hayata geçirilerek sektöre kazandırılmasıdır' şeklinde konuştu.
'Saçaklı metal sanayi kuruluşları Ur-Ge ile güçlenecek'
Oda olarak üyelerinin rekabet güçlerini artırmaya yönelik son dönemde hayata geçirdiği sektör bazlı bir diğer önemli projenin, saçaklı metal sanayi sektörü firmalarını kapsayan Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projesi olduğunu açıklayan Türker Ateş şunları kaydetti:
'Bolu'nun Ekonomi Bakanlığı tarafından ciddi tutarlar ve oranlar ile desteklenen Ur-Ge proje programına bugüne kadar sunulmuş herhangi bir başvurusunun olmaması dolayısıyla, bu çalışma da bir ilk olarak gerçekleşecek. Bilindiği gibi Bolu, stratejik ürünlerin üretimi açısından, Ankara ve İstanbul arasındaki elverişli konumuyla önemli bir potansiyel ve avantaja sahiptir. Özellikle savunma sanayi gibi stratejik alanlarda gerçekleştirilen üretimin merkezi noktasının Ankara olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, Ankara'nın hemen yanı başında olan İlimizde, Ankara ile oluşturulabilecek bir tedarik zinciri ağıyla saçaklı metal sektörümüzün gerek iş hacimlerinde çeşitlilik sağlamayı ve rekabet güçlerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra, sektör firmalarımızın mevcut durumlarını analiz ederek, özellikle uluslararası piyasalarda ihracat bazlı etkinliklerinin artırılması, projenin ikinci ana hedeflerinden birisi durumundadır. Şuanda Ekonomi Bakanlığı ile çalışmaları devam eden projemizi önümüzdeki süreçte hayata geçirerek bu sektörümüze ciddi bir dokunuş sağlayabilmeyi umut ediyoruz.'

SIRADAKİ HABER
}