HaberlerDünyayı dize getirdi

Dünyayı dize getirdi

Samsun'da down sendromlu sporcu 18 yaşındaki Ali Topaloğlu, 'Dünya Down Sendromlular Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre koşu ve gülle atmada şampiyon, disk atmada ise dünya ikincisi olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Dünyayı dize getirdi

Güney Afrika'da geçen 21-27 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Dünya Down Sendromlular Atletizm Şampiyonası'nda yarışan lise son sınıf öğrencisi Ali Topaloğlu, 100 metre koşu ve gülle atmada dünya şampiyonu, disk atmada dünya ikincisi oldu. Canik Belediyespor sporcusu Ali Topaloğlu, Samsun'a geldikten sonra büyük bir ilgi ile karşılaştığını söyledi. Dünya şampiyonu olduğunu Samsun'a gelince daha çok hissettiğini dile getiren ve eilesinin kazandığı dünya şampiyonluğu sonrasında kendisiyle gurur duyduğunu belirten Topaloğlu, şöyle dedi:

"2 yıl süresince çok ağır bir çalışma yaptık. Haftanın 6 günü antrenman yaptım ve önce Türkiye şampiyonu oldum ardından da dünya şampiyonasına katıldım. Burada da şampiyon olduğum için çok mutluyum. Bana destek olan başta antrenörüm olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu başarımın bütün engellilere örnek olmasını istiyorum. Sporla hayatım değişti."

Antrenörü Musa Davulcu,Ali Topaloğlu'yu 2013 yılında sporla tanıştırdıklarını belirterek şunları anlattı:

"Canik Belediyesi bünyesinde 'Sporla birlikte rehabilitasyon ve topluma kazandırma projesi' kapsamında atletizm takımı kurduk. Bu takım bünyesinde sporcularımızı seçim çalışmalara başladık. Ali ile babası Adil Topaloğlu vasıtasıyla tanıştım. Babasına çevresinde engelli sporcu olup olmadığını sordum. O da bana birisinin olduğunu söyledi ancak bu kişinin oğlu olduğunu söylemedi. Ali daha sonra yanıma geldi ve sonra babasını arayıp 'Şuanda karşımda bir dünya şampiyonu duruyor. Oğlunuz şampiyon olacak' dedim. Babası bunu duyunca şaşırdı. Ben sonra Adil beyin oğlu olduğunu öğrendim. Allah'a şükür o dönem babasına söylediğim gibi Ali şimdi dünya şampiyonu oldu. Çok başarılı ve azimli bir sporcu" diye konuştu.

Spor sayesinde Ali Topaloğlu'nun tüm hayatının değiştiğini dile getiren antrenör Davulcu, şöyle devam etti:

"Ali normal sporcularla birlikte antrenman yaptı, onlarla birlikte şampiyonaya hazırladı. Bu süreçte Ali'nin kendine olan güveni arttı ve sosyalleşti. Kendisini asla engelli bir sporcu olarak görmedik ve diğer normal sporcular nasıl çalışıyorsa aynı ciddiyetle çalıştık. Ali'nin başarısı bir engelli ailesine örnek olabilir. Çünkü aileler engelli çocuklarını dışarı çıkarmıyorlar ve saklıyorlar. Eğer aileler çocuklarını spora yönlendirdikleri takdirde böyle büyük şampiyonlukları onlarda yaşayabilir."

  dünya  şampiyon


SIRADAKİ HABER
}