HaberlerTaşeron HaberleriTaşeron işçiler hakkında flaş gelişme! Bakan müjdeyi verdi

Taşeron işçiler hakkında flaş gelişme! Bakan müjdeyi verdi - Taşeron Haberleri

Kadro bekleyen taşeron işçiler hakkında yeni gelişmeler yaşandı. Kadro bekleyen binlerce taşeron işçisi hakkında Maliye Bakanı Naci Ağbal önemli açıklamalarda bulundu.

Taşeron işçiler hakkında flaş gelişme! Bakan müjdeyi verdi

Binlercetaşeron işçisinin büyük bir merak ve heyecanla beklediği kadro meselesinde yeni gelişmeler yaşandı. Maliye Bakanı Naci Ağbaltaşeron işçilerine müjdeyi verdi. 800 binden fazla taşeron işçisinin kadro talepleri doğrultusunda çalışmaların olacağı müjdesine veren Naci Ağbal, "Çalışma Bakanlığı'nın çalışmaları yakın zamanda ortaya çıkacak. Çok uzak olmayan vadede çalışmaların sona geleceğini düşünüyorum" dedi.

Taşeron işçilerinin kadro beklentisinin bilincinde olduğunu belirten Bakan Ağbal, "Kendilerinin bir beklentileri var; buradaki sistemin değiştirilmesi ve işverenin aradan çıkarılarak kamuya doğrudan doğruya hizmet vermek istiyorlar. Bu konuda geçmişte Maliye ve Çalışma Bakanlığı olarak uzun süre çalışmalar yaptık. Aslında ilk çalışmaya başladığımız zaman çok basit görülmüştü ama sonra işin içine girince gördük ki her bir alımda, her bir hizmette sözleşmeler birbirinden çok farklı. Yani standart bir model yok, standart bir uygulama yok veya sözleşmedeki durumla fiili durum birbirinden farklı, farklı hizmet verme biçimleri, farklı hizmet verme süreleri var. Hizmet veren kişilerin sözleşmedeki konumları da farklı. nun için bu çalışma aylarca sürdü. Hatta burada asıl iş, yardımcı iş konusu vardı. Açık söyleyeyim; işin içinden çıkamadık, yani asıl iş nerede başlar, yardımcı iş nerede başlar, onu da kestiremedik. En sonunda onun için 'bunun içinden çıkılması mümkün değil, bütün arkadaşlarımız bakımından bu çalışmayı yapmamız gerekir.' dedik. O dönemde aslında sözleşmeli modele dayanan bir modeli de kamuoyuyla paylaştık, bunu geçmişte yaptık." dedi.

Bakanlığın Taşeron işçileri hakkında çalışması var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nıntaşeron işçileri hakkında çalışması olduğunu söyleyen Naci Ağbal,"Şimdi arkadaşlarımız, Çalışma Bakanlığımız özellikle bu konuda önceki yapılan çalışmaları da dikkate almak suretiyle çalışma yapıyor, biz de Maliye Bakanlığı olarak bu çalışmaların içindeyiz. Toplumun geniş bir beklentisi olduğunu biliyoruz. Bu konuyla ilgili artık bir somut noktaya da gelinmesi gerekiyor. Çok uzak olmayan bir vadede bu çalışmaların sona geleceğine inanıyorum ve vatandaşlarımızın, bu kardeşlerimizin bu meselesini de inşallah tatlıya bağlayacağız." şeklinde konuştu.





SIRADAKİ HABER
}