HaberlerSamsun HaberleriPÜİS Samsun Başkanı Güler: 'Motorin 4 TL'den fazla olmamalı'

PÜİS Samsun Başkanı Güler: 'Motorin 4 TL'den fazla olmamalı' - Samsun Haberleri

Motorine yapılan zamları değerlendiren PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, 'Fiyatların yüksek olduğunu kabul etmemiz lazım. Motorin fiyatının 4 TL'den fazla olmaması lazım' dedi

PÜİS Samsun Başkanı Güler: 'Motorin 4 TL'den fazla olmamalı'

Motorinin litre fiyatına iki gün arayla toplam 13 kuruş zam yapıldı. Yapılan zamları değerlendiren Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Samsun Şube BaşkanıZafer Güler, fiyatların ÖTV dolayısıyla yüksek olduğunu, motorinin 4 TL'den fazla fiyata satılmaması gerektiğini ifade etti.

DÜŞÜRÜLMESİ GEREKLİ

Zam yapılmasının sebebinin dünya piyasalarında dolar ve petrol fiyatlarının yükselmesi olduğunu dile getiren Güler, "Bu zamlar artık otomatiğe bağlanmış durumda zaten. Bu fiyatın önemli bir kısmında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) var. Yaklaşık 3 TL'ye denk geliyor. Vergi bir gerçek ama fiyatların yüksek olduğunu da kabul etmemiz lazım. Avrupa'nın en pahalı petrol ürünü satan ülkelerinden biriyiz. Bu fiyatların bir şekilde düşürülmesi gerekli" diye konuştu.

ÇİFTÇİYE DE UYGULANMALI

Araç sahiplerinin yanı sıra petrol ürünlerini kullanan farklı kesimlerin de olduğu belirten Güler, "Türkiye'de balıkçılıkla uğraşanlar, çiftçilik yapanlar var. Yapılan zamlar tarımı, balıkçılığı ve yine taşımacılığı da etkiliyor. Bu fiyatlar kesinlikle fazla.Motorin fiyatının en çok 4 TL olması lazım. Çünkü lojistik firmalar, çiftçiler bunu kullanabilsin. Örneğin balıkçılara ÖTV'siz yakıt veriliyor, bu tarımla uğraşanlara da uygulanabilir. Burada bir çifte standart var. Ayrıca bu zamlar insanları psikolojik olarak da etkiliyor. Araç sahipleri aracına binerken tereddüt ediyor. Şimdi çıkın bakın, sokaklarda park etmiş, günlerce yerinden kalkmayan araçlar var. Çünkü memurun, işçinin arabasına her gün binip işine gitmesi mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}