HaberlerSamsun HaberleriYargı emekçileri haklarını istiyor

Yargı emekçileri haklarını istiyor - Samsun Haberleri

BES Samsun Şube Sekreteri Yılmaz Tuluk, 'Yargıda yaşananlar, yargı hizmetinin verilmesinde büyük özveriyle çalışan yargı emekçilerine de yansımaktadır. Yargının bağımsızlığını, yargı emekçilerinin haklarını istiyoruz' dedi.

Yargı emekçileri haklarını istiyor

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şube SekreteriYılmaz Tuluk, adli yılın açılması dolayısıyla açıklamada bulundu. Tuluk açıklamasında, yargı hizmetindeki kamu çalışanlarının hakları için mücadele edeceklerini ifade etti.

ÜLKE KHK İLE YÖNETİLİYOR

'Yargının ve yargı emekçilerinin sorunlarının daha da ağırlaştığı yeni bir adli yıla başlıyoruz' diyen Tuluk, "Artık hukuk devleti olma ilkesi bir tarafa bırakılarak ülke kanunlarla değil TBMM’den bile geçirilmeyen kanun hükmünde kararnamelerle yönetilir hale gelmiştir. Çıkarılan 28 KHK ile 150 bine yakın kamu emekçisi ihraç edilmiş, bugüne kadar cemaatle mücadele edenler aynı torbaya doldurularak, muhalif yüzlerce basın yayın organı kapatılmış, milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler tutuklanmıştır" diye konuştu.

HAKLAR ORTADAN KALKIYOR

Çıkarılan KHK'larla kamu emekçilerinin haklarının ortadan kaldırıldığını savunan Tuluk, "Çalışma yaşamında KHK ile yapılan düzenlemelerde işçi ve emekçilerin kazanılmış hakları ortadan kaldırılmakta, yargılamaya ilişkin hak kısıtlayıcı ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı düzenlemeler yapılmaktadır. Sendikal örgütlenme hakkı OHAL gerekçe gösterilerek gasp edilmekte ve grevler yasaklanmaktadır. Bütün bunlar OHAL hukuksuzluğunun asıl hedefinin darbecilerle mücadele değil, işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarının yok edilerek, hak, hukuk, kuralı olmayan kölece bir çalışma yaşamı dayatma olduğunu göstermektedir. Yargıda yaşananlar, aynı zamanda yargı hizmetinin verilmesinde büyük özveriyle çalışan yargı emekçilerine de yansımaktadır. Yargının bağımsızlığını, yargı emekçilerinin haklarını istiyoruz. Bizler mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}