HaberlerAnkara HaberleriTürkiye Diyanet Vakfı Arakan'a yardım için yola çıkıyor

Türkiye Diyanet Vakfı Arakan'a yardım için yola çıkıyor - Ankara Haberleri

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), 13-16 Eylül 2017 tarihleri arasında Bangladeş sınırında bulunan 9 bölgede ilk etapta 3 bin aileye acil insani yardımı ulaştıracak.

Türkiye Diyanet Vakfı Arakan'a yardım için yola çıkıyor

Rohingya Müslümanlarının katliama maruz kalmaya başladıkları 2012 yılından beri bölgede yardım faaliyetlerini sürdüren Türkiye Diyanet Vakfı, Bangladeş sınırında yaşam mücadelesi veren Arakanlıları yalnız bırakmıyor. Bölgeye giden TDV ekipleri, Arakanlıların ihtiyaçlarını tespit edip, yardımların en doğru şekilde ulaştırılması için yol haritası belirledi. Yapılacak yardımlarda ilk önce acil insani yardım malzemeleri ve temel gıda maddeleri ağırlıkta olacak. Salgın hastalıkları önlemek için hijyen malzemelerinin dağıtılması da planlandı.
Türkiye Diyanet Vakfı ekipleri, 13-16 Eylül 2017 tarihleri arasında Bangladeş sınırında bulunan 9 bölgeye giderek (Kutu Palong Camp, BaluKhali Camp, Leda Camp, Musuny Camp, Naikkong Chori, Ghundhom, Bander Ban, Nhila, Cox's Bazar) yardım dağıtımı yapacak. İlk etapta 3 bin aileye (yaklaşık 12 bin kişiye) 150 bin dolar tutarında yardım ulaştırılacak. TDV ekiplerinin saha çalışmalarının ardından yapacakları değerlendirmeye göre ilerleyen dönemlerde gıdanın yanı sıra hijyen ve giyim malzemelerini de kapsayan toplam 650 bin dolar tutarında yardım da planlandı.

Ramazan ve kurbanda da Arakan unutulmadı
Türkiye Diyanet Vakfı, 2012 yılında Myanmar'daki katliamlardan kaçanlar için 'Şimdi Arakan'a Yardım Zamanı' kampanyası başlatarak Arakanlılara insani yardım ulaştırdı. Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde ihtiyaç sahibi ülke ve bölgelerin yardımına koşan TDV, yıllardır Arakanlıların yanında olmayı sürdürdü. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 2012-2017 yılları arasında gerçekleştirilen Ramazan faaliyetleri kapsamında Arakan'da 16 bin 950 gıda kolisi dağıtıldı, 14 bin 850 kişiye iftar verildi. Vakıf, Bangladeş'te kamplardaki yetimhanelere de periyodik olarak gıda ve kıyafet yardımı yapıyor.
Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, geride bıraktığımız Kurban Bayramı'nda da Türk milletinin emaneti olan kurbanların Arakanlılara ulaştırıldığını söyledi. Tutkun, '2017 Kurban programı çerçevesinde Arakanlılara yönelik 4 bin 690 hisse kurban kesilmiş ve bugüne kadar Arakanlılar için toplam 16 bin 667 hisse kurban kesilerek vakfımız tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Bu bayramda Myanmar Sitwe'de 2 bin 100 kurban kestik, yine aynı şekilde Malezya, Bangladeş ve Pakistan'da da Arakanlılara yönelik 2 bin 590 kurban kestik. Ramazan ayı ve Kurban Bayramı'nda Arakanlı ailelerin yaşadığı tüm bölgelerde yardımlarımız devam ederken, aynı şekilde yıl boyunca eğitim ve insani yardım alanında da yardımlarımızı sürdürüyoruz. Bölgede partnerimizle birlikte aktif bir şekilde çalışmalar yürütüyoruz' ifadelerini kullandı.

4 bin 134 Arakanlı öğrenciye eğitim imkanı
Türkiye Diyanet Vakfı, Arakanlılar için insani yardımların yanı sıra kalıcı dönüşümler gerçekleştirecek projelere de imza atıyor. Vakıf, en büyük desteğiyse Arakanlıların geleceği olan gençlere ve çocuklara veriyor. Türkiye, Bangladeş, Pakistan ve Malezya'da 4 bin 134 Arakanlı öğrenci Türkiye Diyanet Vakfı desteğiyle eğitim görüyor.
Genel Müdür Tutkun, Arakanlılara yönelik eğitim faaliyetleriyle ilgili şunları kaydetti:
'Okuttuğumuz Arakanlı öğrencilerin her birini özel seçip Arakan meselesini savunabilecek ve katkı sunabilecek, bunu dünya ile paylaşabilecek iletişim, hukuk, tıp alanında etkin kişiler haline getirmeye çalışıyoruz. Eğitim masraflarını karşıladığımız her Arakanlı öğrencimize koştuğumuz bir şart var. O şartımız da mezun olduklarında Arakan meselesine katkı sunmaları ve ülkelerini unutmamaları.'
Üniversitelerde daha fazla öğrenci okutmak istediklerini ifade eden Tutkun, Arakanlıların eğitime erişimleri olmadığı için lise mezunu Arakanlı bulmakta zorlandıklarını, bu nedenle de Malezya'da ve Pakistan'da temel eğitimden liseye kadar olan kısmında eğitim desteği verdiklerini belirtti. Tutkun, Türkiye Diyanet Vakfı olarak son 5 yıldır Arakanlılara yönelik insani yardım, Ramazan-Kurban programları ve eğitim çalışmaları kapsamında 11 milyon 920 bin 192 TL tutarında yardım faaliyeti gerçekleştirdiklerini söyledi.
Türkiye Diyanet Vakfı şimdi ise yaşanan insanlık dramı için dünya kamuoyuna çağrıda bulunarak, 'Arakan'ı Yalnız Bırakma' sloganıyla daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmak için yeni bir yardım çalışması başlattı. Mazlum Arakan Müslümanları'na destek vermek isteyenler, ARAKAN yazıp 5601'e SMS göndererek 10 TL'lik destekte bulunabiliyor. Ayrıca online bağış sayfası bagis.diyanetvakfi.org.tr adresinden ve Vakfın banka hesap numaralarından bağış yapılabilecek.

Türkiye Diyanet Vakfı Arakan’a yardım için yola çıkıyor

SIRADAKİ HABER
}