HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da bir kutsal şehir: Nerik

Samsun'da bir kutsal şehir: Nerik - Samsun Haberleri

Oymaağaç Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon, 'Bu yıl çıkan tarihi buluntularla birlikte artık buranın kutsal şehir 'Nerik' olduğunu kesinlikle söyleyebilirim' dedi.

Samsun'da bir kutsal şehir: Nerik

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'ndekiOymaağaç Höyüğü'nde yürütülen kazılarda ulaşılan buluntular sonucu, buradaki antik kentin Hititlerin kutsal şehri Nerik olduğu kesinleşti.

Oymaağaç Mahallesi'ndeki höyükte 2006'dan bu yana arkeolojik kazı çalışmaları sürdürülüyor.

Kazı Heyeti Başkanı ve Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon, 11 yıldır bir mabedin üzerinde çalışma yürüttüklerini söyledi.

ULUSLARARASI ÇALIŞMA

ABD, Avustralya, Almanya ve Türkiye'den uzmanların tarihi kentteki kazı çalışmalarına katıldığına dikkati çeken Czichon, "Höyüğün uzun zamandır nasıl bir yer olduğunu bilmiyorduk. Tahminlere göre hareket ediyorduk. Bu yıl çıkan tarihi buluntularla birlikte artık buranın kutsal şehir 'Nerik' olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Kazılarda 27 tablet parçasına ulaştık. Bunlarda geçen bilgiler doğrultusunda kentin Nerik olduğu kesinleşti" dedi.

KUTSAL SU ARANIYOR

Nerik'in girişini net olarak belirlemek için kazı çalışmalarını giriş bölümünde yoğunlaştırdıklarına işaret eden Czichon, "Ayrıca kutsal Nerik suyunun bulunması yönünde çalışıyoruz. Mabedin üzerinde bir tünel bulmuştuk, tüneli kazdıkça suya doğru ilerliyoruz. Yaklaşık 8 metre derinlikte, sanırım bu yıl veya önümüzdeki yıl Hititlerin 'kutsal su' olarak adlandırdığı bölgeye ulaşırız" diye konuştu.

AŞIRI DEĞERLİ

Kazılarda çukur içinde bronz alet bulduklarını anlatan Czichon, "Hititlerin yerleşim yerleri Hattuşa, Alacahöyük ve Boğazkale'de bu tür alet bulunması bizi heyecanlandırdı. Niçin kullanıldığını net olarak bilmiyoruz. Çukur, demir çağına ait ama bronz obje büyük olasılıkla Hitit dönemine ait. Onun için bu obje bizim için aşırı derecede değerli" ifadelerini kullandı.samsun haber nerik  


SIRADAKİ HABER
}