HaberlerGoogle'dan Hamarat Robot

Google'dan Hamarat Robot

Google yeryüzünün en hamarat robotunu geliştirdi. Robotun on parmağında on marifet var.

Google'dan Hamarat Robot

Evlerimizi temizleyen robot süpürgeler Jetgiller’e öykünmemizi tatmin etmemiş olacak ki Rosy‘ye benzeyen bir robot icat ediyoruz. Şaka bir yana Atlas, dünyaca ünlü Boston Dynamics isimli robotbilim şirketinin ABD Ordusu’na yönelik savunma teknolojileri geliştiren DARPA (Savunma Amaçlı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) için geliştirdiği insansı bir robot.

DARPA Robot Teknolojileri Yarışması‘nda boy gösterecek 1,9 metrelik, 156,5 kg’lık Atlas, kurtarma ekipleri için tehlike arz eden doğal afet bölgelerinde görev alacak. Yarı otonom robot, yöneticisinin verdiği komutları kendi zekasını kullanarak, kendi yolunu çizerek uygulayabiliyor.

Geliştiricileri kodlarını sürekli geliştirdiklerini söylese de şimdilik bu ‘komutu anlayıp yapacaklarını hesaplama’ konusu için epey zaman alabiliyor. Beklemekten usanan geliştiricileri sıkılıp Atlas’a eğlenceli sayılabilecek işler yaptırmışlar. Milyar dolarlık araştırma – geliştirme bütçesine sahip bir robotun  ev süpürmesi, mobilyaların yerini değiştirmesi ve odun taşıması bir bakıma ironik. 

Dünya Halleri

SIRADAKİ HABER
}