HaberlerAlzheimer riskini belirlemek mümkün

Alzheimer riskini belirlemek mümkün

Medicana International Samsun Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Adem Akkurt, “Bir kişinin APOE tipini belirleyerek ve kandaki ‘A beta 42’ protein miktarını ölçerek, alzheimer için ne kadar risk taşıdığı ortaya konabiliyor” dedi

Alzheimer riskini belirlemek mümkün

Medicana International Samsun Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Adem Akkurt, alzheimer hastalığının sıklığı son yıllarda artan bir hastalık olduğunu, unutkanlığı olan her kişide alzheimer olmasa da toplumda görülme sıklığı nedeniyle bu hastalığa yakalanma endişesinin oldukça sık olduğunu; unutkanlık şikayeti olan her kişide alzheimer hastalığının habercisi olmadığı gibi özellikle ailede alzheimer hastalığı varsa genetik etkinlikten endişe edilmesi gerektiğini söyledi.

SAMSUN'DA ÖLÇÜLEBİLİYOR
Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin Medicana International Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’nde değerlendirilebildiğine değinen Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Adem Akkurt “Kliniğimizde görülme sıklığı yaşla beraber hızla artan alzheimer hastalığına yakalanma riskini değerlendirebiliyoruz. Kliniğimizde ölçümü yapılan amyloid-beta ölçümü testinin yanında, APOE tipinin belirlenmesi ve yapılacak olan klinik değerlendirme ve beyin görüntülemesi ile erken yaşlarda dahi kişinin Alzheimer’a yakalanma riski belirlenebiliyor. Alzheimer hastalığında risk belirleme için yapılacak olan ilk adım hasta anamnez fiziksel muayene, hafıza değerlendirilmesi sağlayan nöropsikolojik testlerle beraber beyin görüntülenmesi ve kan sayımı, karaciğer fonksiyonları, vitamin B12, folik asit, tiroid testlerini içine alan kan tetkikleri yapılmasıdır” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}