HaberlerSamsun Haberleri12 Eylül, halka karşı darbe

12 Eylül, halka karşı darbe - Samsun Haberleri

Samsun Devrimci 78'liler Derneği, 12 Eylül 1980 darbesinin 37. yılında bir dizi program düzenledi. Dernek Başkanı Cengiz Akşan, darbenin halka karşı yapıldığını ifade etti.

12 Eylül, halka karşı darbe

12 Eylül darbesi sonrasında hayatını kaybedenler, Samsun Devrimci 78'liler Derneği'nce düzenlenen törenle anıldı. Dernek binasında açılan ve o dönemde hayatını kaybeden devrimci ve yurtseverlerinin fotoğraflarının yer aldığı bir de fotoğraf sergisi açılarak müzik dinletisi gerçekleştirildi.

HALKA KARŞI DARBE YAPILDI

12 Eylül darbesinin halka karşı yapıldığını söyleyen Akşan, "Amaç sendikaları, dernekleri, parti ve örgütleriyle yüzünü özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine dönmüş bir halkın en örgütlü, en dinamik kesimlerinin tasfiyesi olmakla birlikte, uzun vadede biat eden, itaatkar bir toplum yaratılmak istenmişti. Türkiye'de siyasal İslam'ın 12 Eylül'ün yarattığı siyasi, hukuki ve kültürel iklim içinde serpilip boy attı. Onlarca insanın ölümünün sorumlusu olan Kenan Evren'in imzasıyla din dersi zorunlu hale getirildi, kula kulluk etmeyi kolylaştıracak her türlü tarikat örgütlenmesinin de önü açıldı" dedi.

SIRADAKİ HABER
}