Afyonkarahisar haber: Türkiye'nin ilk 'malak yarışması' Afyonkarahisar'da yapıldı

Afyonkarahisar haber: Afyonkarahisar Hayvancılık, Süt ve Et Teknolojileri, Çiftlik Ekipmanları ve Canlı Hayvan Irkları Fuarı ziyaretçilerini kabul etmeye devam ederken, her gün farklı ırklarda yapılan yarışmalar ise büyük ilgi çekiyor. Fuar bünyesinde yapılan yarışmalardan biri de Türkiye'de ilk kez yapılan manda yavrusu malak yarışması oldu.

Türkiye'nin ilk 'malak yarışması' Afyonkarahisar'da yapıldı

Yarışmada 55 malak arasından ilk 7 belirlenerek finalde Canlı Hayvan Borsası açık arttırma salonunda jüri karşısına çıktı. Jüri başkanlığını Afyonkarahisar Damızlık Düve Yetiştiricileri Birlik Başkanı Raşit Tabak yaptı. Tabak ve jüri üyeleri 7 malak arasından ilk 3'ü belirlemek için podyuma inerek manda yavrusu malakları incelediler.
Temizlik, bakım, tüyünün parlaklığı gibi birçok kriteri dikkate alan malak yarışması jürisi uzun incelemelerden sonra ilk 3'ü belirledi. Buna göre Ali Rıza Kelen'in manda yavrusu 1., Esat Kelen'in manda yavrusu 2., ve Şerife Nur Yılmaz'ın manda yavrusu ise 3. oldu. Dereceye giren malak sahiplerine kupaları verildi. Malak yarışmasını her yıl yapılacak ve gelecek yıl Türkiye genelinde olacağı açıklandı.
Jüri Başkanı Raşit Tabak, 'Bir zamanlar manda yuva yapmış söğüt dalına şarkısıyla tanıyanlar var. Ama aslında Anadolu insanı için manda hayattır, candır, yoldaştır. Çiftini mandayla sürerdi, cepheye mermiyi manda kağnılarıyla taşıdı, hele o kaymağı yok mu? Anlatılmaz yemek, tatmak lazım. Manda denildiğinde ilk akla Afyon geliyor ama manda üreticiliğinde Afyon Türkiye 6. konumunda bizim hedefimiz Afyon'u manda merkezi haline getirmek. Bu tür fuarlar ve yarışmalarla manda üretiminin artmasını arzuluyoruz. Elit Fuarcılığa ve Kudret Çiçekçi'ye bu fuarı Afyon'a kazandırdığı için teşekkür ederim' dedi.

Türkiye’nin ilk “malak yarışması” Afyonkarahisar’da yapıldıEN ÇOK OKUNANLAR

Arda Turan dede ocağında

1 Arda Turan dede ocağında

Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

2 Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

İkinci kattan düşen işçi hayatını kaybetti

3 İkinci kattan düşen işçi hayatını kaybetti

Çiftlik Bank soruşturmasında 4 tutuklama daha

4 Çiftlik Bank soruşturmasında 4 tutuklama daha

Kazadan sonra sürücü buhar oldu

5 Kazadan sonra sürücü buhar oldu

Hobi bahçesinde beslediği arıların soktuğu kişi ölü bulundu

6 Hobi bahçesinde beslediği arıların soktuğu kişi ölü bulundu

Başkent'te bomba alarmı

7 Başkent'te bomba alarmı

Samsunspor revire döndü

8 Samsunspor revire döndü

İlgisizlik, dikkat bozukluğuna neden oluyor

9 İlgisizlik, dikkat bozukluğuna neden oluyor

Yangın dumanından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı

10 Yangın dumanından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı


SIRADAKİ HABER