Samsun Haber: Eğitim yap-boz tahtasına döndü

Samsun Haber: Eğitim-Sen Toplu İş Sözleşmeleri ve Hukuk Sekreteri, 'MEB, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirdi. Öğrenci, öğretmen ve velilerin kafasını karıştırmak dışında çözüme dönük somut bir eğitim politikası geliştirememiştir' dedi.

Eğitim yap-boz tahtasına döndü

2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala Eğitim-Sen üyeleri düzenledikleri basın açıklamasıyla eğitim sisteminde yaşanan sorunları dile getirdi.
Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Toplu İş Sözleşmeleri ve Hukuk Sekreteri Bedrettin Önder, "MEB istatistikleri, özellikle eğitimde 4+4+4 dayatmasının kamusal eğitimde yarattığı tahribatın sonuçlarını ve eğitim sisteminin nasıl tehlikeli bir uçuruma doğru sürüklediğini gösteriyor. Yıllardır yapılan değişikliklerle eğitim sistemi yap-boz tahtasına döndü. MEB, çözüme dönük somut bir eğitim politikası geliştirememiştir" ifadelerini kullandı.

ÖZEL ÖĞRETİM TEŞVİK EDİLİYOR

Önder, eğitimde ticarileşme ve dinselleştirme uygulamalarının giderek arttığını savunarak, "Kamusal eğitim adım adım tasfiye edilerek özel öğretim teşvik ediliyor. Siyasal kadrolaşmanın arttığı, eğitimin zaten sorunlu olduğu niteliğinin daha da kötüleştiği bir eğitim sisteminin öğrencilere ve ülkemize katkı yapması mümkün değildir. Okul öncesi eğitimden başlayarak yükseköğretim sistemini de kapsayan eğitim sistemimiz yıllar geçtikçe yoksul çocukların eğitime erişimini kısıtlamaktadır" dedi.

MÜCADELE DEVAM EDECEK

Türkiye'deki okullar arasında en donanımlı okulların imam hatiplere dönüştürüldüğünü öne süren Önder, "Devletin tüm imkanlarını seferber etmesi sonucu imam hatip okullarında okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 436 bini buldu. Dini inanç sömürüsünün esas alındığı bu eğitim sistemine karşı eğitim ve bilim emekçilerinin, kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilde eğitim mücadelesi artarak devam edecek. 17 Eylül tarihinde İstanbul'da yapılacak olan kamusal, bilimsel, laik eğitim mitingini destekliyoruz" sözlerini kaydetti.

Berk ASKAREN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray'da meyve yüklü kamyon devrildi: 1 ölü

1 Aksaray'da meyve yüklü kamyon devrildi: 1 ölü

Zeki Müren Konserinde izdiham

2 Zeki Müren Konserinde izdiham

Türkiye 13 Halk Oyunları Şenliğinin şampiyonu Malatya

3 Türkiye 13. Halk Oyunları Şenliğinin şampiyonu Malatya

Adana'da apartmanda çıkan yangın korkuttu

4 Adana'da apartmanda çıkan yangın korkuttu

İzmir'de kanlı gece

5 İzmir'de kanlı gece

Samsunspor'da kabus sürüyor

6 Samsunspor'da kabus sürüyor

Çare, Erdoğan'da

7 Çare, Erdoğan'da...

Erzincan'da gazi ve şehit yakınlarına ücretsiz hukuki yardım

8 Erzincan'da gazi ve şehit yakınlarına ücretsiz hukuki yardım

Amatör Spor Müsabakasının kazananı olmadı

9 Amatör Spor Müsabakasının kazananı olmadı

Baraj suları çekilince tarihi köprü ortaya çıktı

10 Baraj suları çekilince tarihi köprü ortaya çıktı


SIRADAKİ HABER