Samsun Haber: Eğitim yap-boz tahtasına döndü

Samsun Haber: Eğitim-Sen Toplu İş Sözleşmeleri ve Hukuk Sekreteri, 'MEB, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirdi. Öğrenci, öğretmen ve velilerin kafasını karıştırmak dışında çözüme dönük somut bir eğitim politikası geliştirememiştir' dedi.

Eğitim yap-boz tahtasına döndü

2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala Eğitim-Sen üyeleri düzenledikleri basın açıklamasıyla eğitim sisteminde yaşanan sorunları dile getirdi.
Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Toplu İş Sözleşmeleri ve Hukuk Sekreteri Bedrettin Önder, "MEB istatistikleri, özellikle eğitimde 4+4+4 dayatmasının kamusal eğitimde yarattığı tahribatın sonuçlarını ve eğitim sisteminin nasıl tehlikeli bir uçuruma doğru sürüklediğini gösteriyor. Yıllardır yapılan değişikliklerle eğitim sistemi yap-boz tahtasına döndü. MEB, çözüme dönük somut bir eğitim politikası geliştirememiştir" ifadelerini kullandı.

ÖZEL ÖĞRETİM TEŞVİK EDİLİYOR

Önder, eğitimde ticarileşme ve dinselleştirme uygulamalarının giderek arttığını savunarak, "Kamusal eğitim adım adım tasfiye edilerek özel öğretim teşvik ediliyor. Siyasal kadrolaşmanın arttığı, eğitimin zaten sorunlu olduğu niteliğinin daha da kötüleştiği bir eğitim sisteminin öğrencilere ve ülkemize katkı yapması mümkün değildir. Okul öncesi eğitimden başlayarak yükseköğretim sistemini de kapsayan eğitim sistemimiz yıllar geçtikçe yoksul çocukların eğitime erişimini kısıtlamaktadır" dedi.

MÜCADELE DEVAM EDECEK

Türkiye'deki okullar arasında en donanımlı okulların imam hatiplere dönüştürüldüğünü öne süren Önder, "Devletin tüm imkanlarını seferber etmesi sonucu imam hatip okullarında okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 436 bini buldu. Dini inanç sömürüsünün esas alındığı bu eğitim sistemine karşı eğitim ve bilim emekçilerinin, kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilde eğitim mücadelesi artarak devam edecek. 17 Eylül tarihinde İstanbul'da yapılacak olan kamusal, bilimsel, laik eğitim mitingini destekliyoruz" sözlerini kaydetti.

Berk ASKAREN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

3 Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

4 Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

5 Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

6 Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

7 Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

Üzerine baza düşen çocuk öldü

8 Üzerine baza düşen çocuk öldü

Didim'deki yangın korkuttu

9 Didim'deki yangın korkuttu


SIRADAKİ HABER