Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Çağdaş eğitimin eksikliği hissediliyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, 'Köy enstitülerinin felsefesinden ne kadar uzaklaşmışsak, o kadar gericiliğe yaklaşmışız demektir. Bugün, bu çağdaş eğitim kurumlarının eksikliğini hissediyoruz' dedi

Çağdaş eğitimin eksikliği hissediliyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz ve parti yöneticileri, Samsun'da yaşayan, 78 yaşındaki, Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen Muammer Pektaş’ı evinde ziyaret etti.

66 yıl önce Atatürk'le ilgili gazetelerde yer alan haber kupürleri ve makaleleri biriktirmeye başlayan ve eğitimini tamamlayıp öğretmen olduktan sonra da aynı alışkanlığı devam ettiren Pektaş’ın fuaye alanına çevirdiği evi Akcagöz ve beraberindekileri etkiledi.

TAHRİP EDİLDİ
Akcagöz, "Köy Enstitüleri bizim göz nurumuzdur. Bu okullar, sadece öğretmen yetiştirmedi. Bu okullar, işçi de yetiştirdi, meslek adamı da. Cumhuriyet ışığı, bu öğretmenlerin eliyle yüceltildi. Siz bizim için çok değerlisiniz. Sizin her bir zerreniz Anadolu’ya dağılsa, toprağa düşen her tohum ayrı bir aydınlık meşalesi olur. Bugün görüyoruz ki, eğitim kurumları dejenere edilmiş, tahrip edilmiş. Köy Enstitülerinin felsefesinden ne kadar uzaklaşmışsak, o kadar gericiliğe yaklaşmışız demektir. Bugün, bu çağdaş eğitim kurumlarının eksikliğini hissediyoruz" diye konuştu.

CUMHURİYET PROJESİ
Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren Muammer Pektaş ise şunları söyledi: "Biz, köy çocuklarıydık. Bizi köyden aldılar ve aydın bir insan yaptılar. Bu, Cumhuriyet projesidir. Biz, nefesimiz yettiğince, dün olduğu gibi bu gün de aydınlık Cumhuriyet için mücadele vermeye devam edeceğiz. Atatürk Cumhuriyeti’nin ışığını söndürmeye kimsenin gücü yetmedi, yetmeyecek."EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki günlük kiralık dairelere dikkat

1 Samsun'daki günlük kiralık dairelere dikkat!

Samsunsporda kafalar karıştı

2 Samsunspor'da kafalar karıştı!

61 ilin emniyet müdürü değişti

3 61 ilin emniyet müdürü değişti

Samsunsporda Canberk şoku

4 Samsunspor'da Canberk şoku!

Samsundaki feci kaza anbean görüntülendi

5 Samsun'daki feci kaza anbean görüntülendi

Samsunsporda forma gençlerde

6 Samsunspor'da forma gençlerde

Yeni Dubai Karadenizde kuruluyor

7 Yeni Dubai Karadeniz'de kuruluyor!

Samsunsporda sorunlar masaya yatırıldı

8 Samsunspor'da sorunlar masaya yatırıldı

Kıymet bilmek

9 Kıymet bilmek...

Samsunspor Menemen Belediyespor maçı canlı anlatım

10 Samsunspor Menemen Belediyespor maçı canlı anlatım


SIRADAKİ HABER