Fındık Fiyatları: Fındık üreticileri artık icraat istiyor

Fındık Fiyatları: CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Bakan Fakıbaba'nın 'Üreticinin elindeki tüm fındığı alacağız' açıklamasına karşılık, 'Fındık fiyatları 10 lira nasıl olabilir? Bunun en az 13-14 lira civarında olması gerekiyor. Konuşmak ayrı, icraat ayrı bir şey. Fındık üreticileri artık icraat istiyor' dedi.

Fındık üreticileri artık icraat istiyor

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın 'TMO olarak üreticinin elindeki tüm fındığı alacağız' yönündeki açıklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

LAF EBELİĞİ YAPILIYOR

'Konuşmak ayrı, icraat ayrı bir şey. Fındık üreticileri artık icraat istiyor' diyen Zeybek, "Şu anda sadece laf ebeliği yapılıyor, toplumun bir şekilde gazı alınıyor. En başından bakmak gerekirse, fındığın taban fiyatının 10 lira civarında açıklanması zaten yanlıştı. Fındık fiyatları bu şekilde açıklıyorsanız, piyasada bu fiyatın altına düştüğünde alım yapmak zorundasınız. Taban fındık fiyatlarının açıklanma amacı budur. Yanlış bir politika içerisinde olduklarını görüyoruz. Fındık fiyatları 10 lira nasıl olabilir? Fındık fiyatlarının en az 13-14 lira civarında olması gerekiyor. Çünkü 8-9 lira civarında maliyeti var. Sezon bitmiş, fındığı elinde kalan ne pahasına olursa olsun veriyor. Şimdi piyasaya müdahale edilmemesi bize, o tekelci tüccara hizmet etmek olduğunu düşündürtüyor. Bu açıklamanın bizim 18'inde başlatacağımız eyleme karşı yapılmış bir adım olduğunu düşünüyorum. Keşke üreticiyi gerçekten düşünseler de bizler hakkı sokaklarda aramak zorunda kalmasak. Sayın Bakan, 'insanlar sokaklarda yürüyüp de enerjilerini boşa harcamasınlar' diyor. Peki haklarını nasıl arayacaklar, seslerini nasıl duyuracaklar? Devlet insanını, üreticisini düşünmeli" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kamyon ile tramvay çarpıştı

1 Samsun'da kamyon ile tramvay çarpıştı

Samsunspor'da Ramazan'la yollar ayrıldı

2 Samsunspor'da Ramazan'la yollar ayrıldı

Samsun'da patlama! Ortalık savaş alanına döndü

3 Samsun'da patlama! Ortalık savaş alanına döndü

Samsun'da çeteye baskın: 21 gözaltı

4 Samsun'da çeteye baskın: 21 gözaltı

Samsun'a yeni atamalar

5 Samsun'a yeni atamalar

Öz anne, 2 yaşındaki kızını işte böyle darp etti

6 Öz anne, 2 yaşındaki kızını işte böyle darp etti

Samsun 'Gazi Devlet'te şok ölüm

7 Samsun 'Gazi Devlet'te şok ölüm

Tom Muyters zemin arıyor

8 Tom Muyters zemin arıyor

AK Parti'den istifa etti... İlçe Başkanı oldu

9 AK Parti'den istifa etti... İlçe Başkanı oldu

Asgari ücrete, memura ve emekliye zam

10 Asgari ücrete, memura ve emekliye zam


SIRADAKİ HABER