Fındık Fiyatları: Fındık üreticileri artık icraat istiyor

Fındık Fiyatları: CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Bakan Fakıbaba'nın 'Üreticinin elindeki tüm fındığı alacağız' açıklamasına karşılık, 'Fındık fiyatları 10 lira nasıl olabilir? Bunun en az 13-14 lira civarında olması gerekiyor. Konuşmak ayrı, icraat ayrı bir şey. Fındık üreticileri artık icraat istiyor' dedi.

Fındık üreticileri artık icraat istiyor

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın 'TMO olarak üreticinin elindeki tüm fındığı alacağız' yönündeki açıklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

LAF EBELİĞİ YAPILIYOR

'Konuşmak ayrı, icraat ayrı bir şey. Fındık üreticileri artık icraat istiyor' diyen Zeybek, "Şu anda sadece laf ebeliği yapılıyor, toplumun bir şekilde gazı alınıyor. En başından bakmak gerekirse, fındığın taban fiyatının 10 lira civarında açıklanması zaten yanlıştı. Fındık fiyatları bu şekilde açıklıyorsanız, piyasada bu fiyatın altına düştüğünde alım yapmak zorundasınız. Taban fındık fiyatlarının açıklanma amacı budur. Yanlış bir politika içerisinde olduklarını görüyoruz. Fındık fiyatları 10 lira nasıl olabilir? Fındık fiyatlarının en az 13-14 lira civarında olması gerekiyor. Çünkü 8-9 lira civarında maliyeti var. Sezon bitmiş, fındığı elinde kalan ne pahasına olursa olsun veriyor. Şimdi piyasaya müdahale edilmemesi bize, o tekelci tüccara hizmet etmek olduğunu düşündürtüyor. Bu açıklamanın bizim 18'inde başlatacağımız eyleme karşı yapılmış bir adım olduğunu düşünüyorum. Keşke üreticiyi gerçekten düşünseler de bizler hakkı sokaklarda aramak zorunda kalmasak. Sayın Bakan, 'insanlar sokaklarda yürüyüp de enerjilerini boşa harcamasınlar' diyor. Peki haklarını nasıl arayacaklar, seslerini nasıl duyuracaklar? Devlet insanını, üreticisini düşünmeli" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

3 Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

4 Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

5 Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

6 Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

7 Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

Üzerine baza düşen çocuk öldü

8 Üzerine baza düşen çocuk öldü

Didim'deki yangın korkuttu

9 Didim'deki yangın korkuttu


SIRADAKİ HABER