Genç yönetmenden büyük başarı

Genç yönetmen Uluç Yemen Aslan, Yemen Türkü'de Saklı Efsane belgeselinin ardından, Nepal'de Hayatta Kalma Savaşı belgeseli ile ilgi görüyor.

Genç yönetmenden büyük başarı

Radyo Sinema Bölümü mezunu genç yönetmen Uluç Yemen Aslan, Türkiye'nin en iyi belgesellerine imza atmak için kolları sıvadı.

Aslan, ikinci belgeseli Nepal'de Hayatta Kalma Savaşı belgeseline imza attı. Kültür Bakanlığı'nın desteği ile Yemen Türküde Saklı Efsane belgeselini çeken Aslan'ın son belgeseli Nepal'de Hayatta Kalma Savaşı, doğudan batıya, kuzeyden güneye, objektifini yaşam mücadelelerine çeviriyor.

İnsanoğlunun, doğaya, imkansızlıklara ve kendine karşı savaşı yarın TRT Belgesel programında yayınlanmaya başladı. Hayatta kalma savaşını anlatan Uluç Yemen Aslan, '25 Nisan 2015 Cumartesi günü Asya'nın güneyi 7,8 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Ardında binlerce ölü ve yaralı bırakan deprem, Nepal'in başkenti Katmandu'nun 80 km kuzeydoğusunda gerçekleşmesine rağmen, Hindistan ve Tibet'te de hissedildi. 'Dünyanın çatısı' Everest'e doğru yayılan deprem dalgaları, Himalaya eteklerinin haritasını değiştirdi. Oldukça etkili artçı sarsıntılar sonucu meydana gelen toprak kaymaları ve çığ Nepal'i ve Nepallileri derinden etkiledi. Muson yağmurları öncesinde, yoksul Nepal halkı için depremi yaşamak kadar ağır bir deneyimse, depremle yüzleşmek ve hayatta kalma savaşı oldu. Bizim bu projemize Oscar adayı yönetmen Abdurahman Hussain'in de büyük katkısı olmuştur'' dedi.

Gelecek yıl Fildişi Sahillerinde çekecekleri Umudun Yolculuğu adlı uzun metrajlı filmin çalışmalarına başladıklarını belirten Aslan, 'En büyük hayalim, ülkemize ve yaşadığımız dünyaya kalıcı eser bırakabilmektir' şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil koyun sürüsüne daldı

1 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

2 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

3 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

4 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

5 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

6 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

7 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

8 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

9 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi

10 Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi


SIRADAKİ HABER