HaberlerFındık Fiyatları HaberleriFındıkta iş birliğine gidiliyor! Fındık fiyatları yükselecek

Fındıkta iş birliğine gidiliyor! Fındık fiyatları yükselecek - Fındık Fiyatları Haberleri

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurul Başkanı Lütfi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındık alımlarında kendileriyle iş birliği yapma planına ilişkin, 'Böyle bir iş birliği yapılsa faydalıdır, fındık fiyatları yükselir' dedi.

Fındıkta iş birliğine gidiliyor! Fındık fiyatları yükselecek

Bayraktar, yaptığı açıklamada, daha önce deFİSKOBİRLİK'in fındık alımlarında işin içinde olması gerektiğini dile getirdiklerini belirtti.

FİSKOBİRLİK'in depolarının ve alım yerlerinin hazır durumda olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Alımın daha etkili olacağını ve piyasayı etkileyeceğini söylüyorduk. TMO Genel Müdürüyle geçen hafta sonu bir görüşme yaptık, arkadaşlar bugün çalışıyorlar, mutabakat sağlanırsa böyle bir iş birliğine gideceğiz." diye konuştu.

Bayraktar,TMO'nun görüşünün "Fındığı FİSKOBİRLİK alsın, bir kısım maliyetlere biz katlanalım bize devretsin." olduğunu ifade ederek, her iki tarafın da çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı. FİSKOBİRLİK'in tüm noktalarda alıma yüklenmesi durumunda piyasaya çok ciddi manada fındık çekeceğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

İŞ BİRLİĞİ YAPILIRSA FINDIK FİYATLARI YÜKSELİR

"Bu, doğal olarak piyasada fındık kalmayacağı için piyasayı yükseltir. Bu anlamda serbest piyasadafındık fiyatlarının yükselmesine sebep olur ancak böyle bir iş birliği yapılsa faydalıdır, yapılması gerekir, keşke eylül ayının başında yapsaydık. Doğu Karadeniz biliyorsunuz sezona erken başlıyor ve belki de ürünün büyük bir kısmı maalesef sanayicinin deposuna girdi. Biz totalde piyasaya girersek ciddi bir fındık alırız, bu da piyasaya fındık çekildiği için serbest piyasada fındık fiyatların yükselmesine sebep olur."

SIRADAKİ HABER
}