Canik'te kanser bilinci

Canik Toplum Sağlığı Eğitim ekipleri, Canikli vatandaşları kansere karşı bilinçlendirmek amacıyla seminer düzenledi.

Canik'te kanser bilinci

Canik Toplum Sağlığı Eğitim ekipleri tarafından, kansere karşı vatandaşı bilinçlendirmek için bir seminer düzenlendi. Canik Kültür Merkezi'nde gerçekleşen seminere vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Seminerde konuşan Canik Toplum Sağlığı Eğitim Hemşiresi Serpil Ünal, kanserin dünya ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunu söyledi.

Ünal, 'Her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Vakaların en önemli kısmı ise sigara ve beslenme alışkanlıklarından olmaktadır. Kanser korunabilir bir hastalıktır. Doğru korunma stratejileri ile kanser vakaları 3'te 1'inin önlenebildiği çevresel etkenlerin kanser oluşunda yüzde 90-95 oranında etkili olmaktadır. Kötü beslenme, yaşam şartları, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma kanser riskini arttırmaktadır. Çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanserin görülme sıklığını azaltacaktır. Sağlıklı ve hareketli yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilinir. Tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süresi uzatılabilmektedir' dedi.

Kanserde görülen belirtiler hakkında da bilgi veren Ünal, 'Kanserde 7 belirti görülmektedir. Bunlar, rahim ve makattan gelen normal olmayan kanama ve akıntı, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik, sertlik ve urlar, uzun süre iyileşmeyen yaralar, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, hazımsızlık ve yutkunma güçlüğü, vücudumuzdaki ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara ve büyük ve küçük abdest yapmaktaki değişikliklerdir. Bu değişiklikler kendimizde ya da yakınımızdakilerde görüldüğünde en kısa sürede bir hekime muayene olmamız gerekmektedir. En sık görülen kanser türleri ise, meme, akciğer, prostat, mide, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleridir' diye konuştu.

Daha sonra eğitim ekipleri Serpil Ünal, Aysun Kuleyin, Nuray Yavuz ve Figen Şafak Okay vatandaşlara ve öğrencilere kanserle ilgili broşürler dağıttılar. kanser   samsun  

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da UBFED'de deprem

6 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

8 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

9 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

10 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor


SIRADAKİ HABER