Fındık Fiyatları: MHP'li Usta: 'O firmalar fındık fiyatlarını istediği gibi belirliyor'

Fındık Fiyatları: MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, ''Fındığın yapısal bir sorunu var. Yüzbinlerce fındık üreticisi siz, bir veya iki nihai alıcıya teslim etmişsiniz. O firmalar da istediği gibi fındık fiyatlarını belirliyor. Güçlü bir müdahale kurumuna ihtiyaç var'' dedi.

MHP'li Usta: 'O firmalar fındık fiyatlarını istediği gibi belirliyor'

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Atakum Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek’in davetlisi olarak ‘Ahiler Haftası’ programına katıldı. MHP’li Usta, esnafların derdini dinlerken son zamanlardaki fındık fiyatları tartışması hakkında da açıklamalarda bulundu.

FINDIK FİYATLARI MALİYETİN ÜZERİNDE OLMALI

 

Fındık fiyatlarının maliyetinin üzerinde olmasını isteyen Usta, "Fındığın yapısal bir sorunu var. Depolama, verimle ilgili, fındık fiyatları oluşumu ile ilgili sorunlar var. Yani yüzbinlerce fındık üreticisi siz, bir veya iki nihai alıcıya teslim etmişsiniz. O firmalar da istediği gibi fındık fiyatlarını belirliyor. Güçlü bir müdahale kurumuna ihtiyaç var. FİSKOBİRLİK bunu yapıyordu, birtakım nedenlerle devre dışı kaldı. Şimdi Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) üzerinden bu yapılmaya çalışılıyor ama geçen yıl da bu yıl da piyasaya girmekte geç kaldı. Sayın Bakan fındığın alınacağını söyledi ve 'Randevu alsınlar' dedi ama burada sıkıntı var. Çünkü çiftçinin bankalara borcu var. Randevu almaları 2 aya kadar uzayabiliyor. Burada da çiftçi mağdur oluyor. Çünkü üreticinin özel ve devlet bankalarına borcu var ve borcunu ödemek için piyasaya fındığını ucuz fiyata vermek zorunda. Randevu sisteminden kaynaklanan problem nedeniyle çiftçinin fındık parası ellerine geçinceye kadar borçlarının ertelenmesi lazım."

Usta, TMO'nun çiftçinin 2B arazisinde bulunan fındığını almadığını öne sürerek, bununla ilgili ciddi sorun olduğunu, bunun acilen çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti.EN ÇOK OKUNANLAR

Aracıyla seyir halindeyken intihar etti

1 Aracıyla seyir halindeyken intihar etti

Elektrikli battaniye ölüm getirdi

2 Elektrikli battaniye ölüm getirdi

Araçtan inen 3 kişi evi kurşun yağmuruna tuttu: 1 kişi öldü

3 Araçtan inen 3 kişi evi kurşun yağmuruna tuttu: 1 kişi öldü

Elektrikli şofben yangın çıkarttı

4 Elektrikli şofben yangın çıkarttı

Silahlı, bıçaklı kavgada bir kişi ağır yaralandı

5 Silahlı, bıçaklı kavgada bir kişi ağır yaralandı

Hakkari merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

6 Hakkari merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

Akaryakıt tankeri küçükbaş hayvan sürüsüne daldı

7 Akaryakıt tankeri küçükbaş hayvan sürüsüne daldı

Maden ocağında göçük: 1 işçi yaşamını yitirdi

8 Maden ocağında göçük: 1 işçi yaşamını yitirdi

Maltepe'de kaza yapan kadın sürücü şoka girdi

9 Maltepe'de kaza yapan kadın sürücü şoka girdi

Adana'da bir otomobil takla attı: 1 yaralı

10 Adana'da bir otomobil takla attı: 1 yaralı


SIRADAKİ HABER