HaberlerSamsun Haberleriİki tarafı da düşünmeli

İki tarafı da düşünmeli - Samsun Haberleri

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, TEOG'un kaldırılmasıyla dersane ücretlerinin iade edilmesi ile ilgili olarak, 'Tabi ki öğrencinin kaydını alması hakkı var, fakat burada her iki taraf açısından düşünmek lazım. Dersaneler de burada çeşitli ekonomik kayıplara uğrayacaktır' dedi.

İki tarafı da düşünmeli

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, TEOG'un kaldırılması sonrası gündeme gelen dersane ücretlerinin iade edilmesi ile ilgili açıklamada bulundu.

DEVLET ÖNERİ SUNMALI

Dersanelerin de büyük ekonomik kayıplar yaşayacağını belirten Kara, "TEOG dolayısıyla veliler, öğrenciler dersanelere kayıt yaptırdı. Sözleşme yapıldı, ödeme planları yapıldı. Bunun yanında dersaneler, öğretmenlerle de yeni eğitim-öğretim yılı için çeşitli anlaşmalar, planlar yaptı. Bu hazırlıkların hepsi için öğrencilere güvenerek çalışmalara başladılar. Tam çalışmaların başladığı süreçte TEOG kaldırıldı. Bunun sonucunda da öğrenciler dersaneye gitmeyi gereksiz gördü. Tabi ki öğrencinin kaydını alması hakkı var, fakat burada her iki taraf açısından düşünmek lazım. Dersaneler de burada çeşitli ekonomik kayıplara uğrayacaktır. Bundan sonraki süreçte birçok hukuki sorunlar yaşanacağını şimdiden görebiliyoruz. TEOG'un kaldırılması ile ilgili bir düşünce varsa şimdi değil de 2-3 ay önce yapılmalıydı. Eğitim uygulamalarında yapılan ani değişiklikler eğitimi belirsizliğe sürüklemektedir. Burada devletin de zararları ortadan kadıracak öneri sunması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}