HaberlerSamsun HaberleriAK Parti Atakum İlçe Başkanlığı Kongresi'nde 'şekil' tartışması

AK Parti Atakum İlçe Başkanlığı Kongresi'nde 'şekil' tartışması - Samsun Haberleri

AK Parti Atakum İlçe Başkanlığı'nın 4. Olağan Kongresi'nde başkanlık için aday olan Mustafa Eyüpoğlu'nun başvurusu, şekil şartlarına uygun olmadığı için geçersiz sayıldı. Eyüpoğlu, 'Biz bir aileyiz ama ağzından salyalar akıtanların, nasıl taraflı konuştuğunu gördünüz' diyerek kararı eleştirdi.

AK Parti Atakum İlçe Başkanlığı Kongresi'nde 'şekil' tartışması

AK Parti Atakum İlçe Başkanlığı’nın 4. Olağan Kongresi, Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kongrede ilçe başkanlığı için aday olan Mustafa Eyüpoğlu'nun başvurusu listedeki şartları yerine getirmediği gerekçesiyle kabul edilmedi. Böylece mevcut başkan Haluk Köktaş, tek liste halinde seçime gitti. Eyüpoğlu, divan heyetinin açıkladığı kararı eleştirerek, taraflı konuşmalar yapıldığını iddia etti.

SİYASETİ MEVKİ HIRSI İÇİN YAPMIYORUZ

Kongrede konuşan mevcut başkan Haluk Köksoy, 4. Olağan Kongre'nin hayırlı olmasını temenni ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde çalıştıklarını belirtti. Köksoy, “Kongresini yaptığımız Atakum İlçe Başkanlığı 2008 kuruldu. İlçemizin sosyal ve demokratik yapısı Türkiye’nin özeti konumunda. Onurlu bu görev bana tebliğ edildiğinde, görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Atakum için başlayacak bu yeni dönemde 2023 hedeflerine daha emin ve sağlam adımlarla ulaşacağız. Bugün burada seçilecek olan AK kadrolar, ilçemizi 2019 seçimlerine taşıyacak kadrolardır. 2019 seçimleri, ülkemiz için çok önemli. Biz, siyaseti nefsi kaygılarımız ve makam-mevki hırsı için yapmıyoruz, liderimizin koyduğu hedefler doğrultusunda yapıyoruz” şeklinde konuştu.

GENEL BAŞKANIMIZ BİR İŞARET GÖSTERDİ

AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, teşkilat olarak her zaman liderlerinin arkasında olduklarını belirterek, teşkilat yapısının sandık yönetim kurulundan başladığını kaydetti. Başkan Göksel, “Bizim fevri, kendi başımıza veya herhangi birinin desteğiyle hareket etme lüksümüz yok. Herkes genel merkezin ve genel başkanın doğrultusunda hareket etmekle yükümlüdür. Etrafımız yangın yerine dönmüş durumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yangınları söndürmeye çalışıyor. Mazlumlara yardım ettikçe devletimizin de zekatını ödüyoruz. Milletimiz gerçekten saygı duyulacak bir millettir. Bizim yolumuz belli. Atakum kongremiz inşallah hayırlı olur, kongremizde yine genel başkanımız bir işaret gösterdi ve ‘Ben ilçe başkanı olarak Haluk Köksoy ile devam etmek istiyorum’ kararı verildi. Arkadaşlar; yine yola çıkıp, canımızı feda edebiliriz. Bizde 'ben' yok, 'biz' var. Bizim bir liderimiz var ve biz ona bağlıyız, istikametimiz belli. Başka yola sapmamıza gerek yok, biz kardeşçe bu işi götürmek zorundayız. Kardeş olmazsak bizi tuz gibi dağıtırlar, buna izin vermeyeceğiz. Metal yorgunluk olur, biz teşkilat seçimlerinde hep aynı metotlarla çalışıyoruz. Biz çalışmalarımızı çeşitlendirmeli ve yeni çalışmalar yapmalıyız. Biz ev, işyeri, kahvehane ziyareti, gençlerle bir araya gel gibi şeyler yapıyoruz ama başka şeyler yapmamız lazım. İşte metal yorgunluk bu, 11 seçimdir aynı şeyleri yapıyoruz. Bunun da mucidi biz teşkilatlar olacağız” ifadelerini kullandı.

ŞEKİL ŞARTLARINA UYGUN DEĞİL

Konuşmaların ardından faaliyet raporu okundu ve oylara sunuldu. Divan heyeti, belirlenen süre içerisinde iki adayın liste verdiğini belirterek, olması gereken 25 asil ve 13 yedek yönetim kurulu listesi ile aynı listede 52 asil ve 26 yedek il delege sayısı olması gerektiğini vurguladı. Heyet, Haluk Köksoy başkanlığı tarafından verilenen listenin şartlara uygun olduğunu ve kabul edildiğini, Mustafa Eyüpoğlu başkanlığı tarafından verilen listede il delege sayısının 53 asil ve 27 yedek üye yazıldığından dolayı şekil şartlarına uygun olmadığı için geçersiz sayıldığını ifade etti.

EYÜPOĞLU’NDAN SERT SÖZLER

Listesinin iptal edildiğinin açıklanmasının ardından konuşan Mustafa Eyüpoğlu, “Kongrede çok isim konuştu, Sağlık Bakanı Demircan ve Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan’a konuşmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Tarafsız konuşturlar, biz bir aileyiz ama ağzından salyalar akıtanların, nasıl taraflı konuştuğunu gördünüz. Kabul etseler de, etmeseler de ben bu şehirde gençlik kolları başkanlığı yaptım. Birilerinin yaptıkları eksikliklere ve yanlışlıklara dur demek istiyoruz. Bu yanlışlıkları birileri de biliyor ama bildikleri halde al gülüm, ver takke şeklinde devam ediyorlar. Ama millet bunları yemiyor, halkın dediği olur. Mülk Allah’ındır, makamlar ve mevkiler ise milletindir” diyerek karara tepki gösterdi.

Kongrede 299 olarak belirlenen oy sayısından geçerli olan 293 oyun tamamını alan Haluk Köksoy, yeniden başkan seçildi. 

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}