HaberlerFındık Fiyatları HaberleriFındık fiyatları 8,50 TL'ye yükseldi

Fındık fiyatları 8,50 TL'ye yükseldi - Fındık Fiyatları Haberleri

Serbest piyasada geçen hafta 8 liradan işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatı 8,50 liraya yükseldi.

Fındık fiyatları 8,50 TL'ye yükseldi

Ordu'da serbest piyasada geçen hafta 8 liradan işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatı 8,50 liraya yükseldi.
Altınordu Ziraat Odası Selami Akarsu, oda binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, fındık fiyatında az da olsa artış olduğunu ifade etti. Serbest piyasada fındık fiyatının 50 kuruş arttığı bilgisini veren Akarsu, "Fındığın randımanına görefiyat yukarı da çıkabiliyor, aşağıda düşebiliyor" dedi.

EMANETE FINDIK VERMEYİN

Kent genelindefındık fiyatının ortalama8,50 liradan işlem gördüğünü aktaran Akarsu, "Temennimiz bu artışın devam etmesi yönünde. Bu sezon en büyük sıkıntımız emanete verilen fındık miktarının yine fazla olması. Bundan dolayı istediğimiz fiyat artışı gerçekleşmiyor." diye konuştu.

TMO 20 BİN TON FINDIK ALDI

Akarsu, yaklaşık bir ay önce piyasaya giren Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) ise şu ana kadar yaklaşık 20 bin tonfındık alımı yaptığı bilgisini de vererek, "TMO yetkililerinden aldığımız bilgiye göre TMO günlük 2 bin ton civarında alım yapabiliyor. Ayrıca şu anda 35 noktada alımlar gerçekleşiyor. Yaptığımız çalışmalar sonucu bu alım noktalarının sayısını da her geçen gün artırmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Fındıkta 400 milyon dolar kayıp var

Akarsu, TMO'da ilk günlerde yaşanan sorunların daha yaşanmadığına da dikkati çekerek, "Zaten çatlak oranı 2'den 7'ye, çürük oranı ise 3'den 5'e çıkarılmıştı. Şu anki gözlemlerimize göre hiçbir üreticimiz TMO'nun kapısından geri dönmüyor. TMO'dan randevu alan tüm üreticilerimiz ürünlerini rahatlıkla satabiliyor" dedi.

SIRADAKİ HABER
}