Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Trabzon'da miniklere bisiklet dağıtıldı

Sağlık Bakanlığı'nın 'Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı' kapsamında, Trabzon'da bisiklet dağıtımı yapıldı.

Trabzon'da miniklere bisiklet dağıtıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik 'Bisiklet Dağıtımı' ve halka yönelik 'Kanser Tarama TIR'ı Açılış Temalı Halk Sağlığı Panayırı' düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Zağnos Vadisinde yapılan törene, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sulaköseoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, sağlık yöneticileri ve çalışanları, kamu kurumları yöneticileri ve çalışanları, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Törende konuşma yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, hareketsiz yaşamın insan sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, 'Hareketsiz yaşam, modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Meme ve kolon kanserlerinin 4'te bir, diyabet ve iskemik kalp hastalıklarının ise 3'te birinin ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin edilmektedir. Bisiklet kullanımınn fiziksel aktiviteyi artırmada, obezite başta olmak üzere birçok hastalıkla mücadelede en etkin araçlardan biri olduğunu vurgulamıştır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılı içinde okullar ve üniversitelere yaklaşık 40 bin adet bisiklet dağıtımı yapılmıştır. 2016 yılı içinde ise 100 bin adet dağ bisikletinin ortaokullara, 150 bin adet şehir bisikletinin üniversite, kurum ve belediyelere dağıtımı yapılacaktır. Yaklaşık 25 bin adet çocuk bisikleti alınarak dağıtımı yapılacaktır. Bu kapsamda ilimizde 2015 yılı içinde okullara 445 adet bisiklet dağıtımı yapılmıştır. Bugün ise 250'si ilkokul ve 200'ü ortaokul öğrencisi olmak üzere 450 yavrumuza bisiklet verilecek. Bu yıl bin 655 bisiklet daha dağıtıcağız. Böylelikte toplam 2 bin 105 adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır' dedi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sulaköseoğlu'da yaptıkları konuşmada obezite ile mücadelede fiziksel aktivitenin önemine vurgu yaparak dağıtılan bisiklerlerin bu yönde büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından 450 öğrenciye bisiklet dağıtımı yapılırken daha sonra Kanser tarama TIR'ının açılışı yapılarak halk sağlığı panayırı ve stantları gezildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Trafik kazasında bir aile yok oluyordu

1 Trafik kazasında bir aile yok oluyordu

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısından FETÖ okulları açıklaması

2 Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısından FETÖ okulları açıklaması

Vali Zülkif Dağlı Toplu iftarlar yerine fakir sofralarına oturalım

3 Vali Zülkif Dağlı 'Toplu iftarlar yerine fakir sofralarına oturalım'

Vali Zülkif Dağlı Zengin iftar sofralarına değil ihtiyaç sahiplerinin sofraları

4 Vali Zülkif Dağlı 'Zengin iftar sofralarına değil ihtiyaç sahiplerinin sofraları

Artvin ilk iftarını birlikte yaptı

5 Artvin ilk iftarını birlikte yaptı

Otomobillere çarpan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

6 Otomobillere çarpan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

Kdz Ereğlide bin 500 kişi iftar sofrasında buluştu

7 Kdz. Ereğli'de bin 500 kişi iftar sofrasında buluştu

Bursada iftar ve imsak vakitleri için ses bombası kullanılıyor

8 Bursa'da iftar ve imsak vakitleri için ses bombası kullanılıyor


SIRADAKİ HABER