HaberlerÇeltik üreticisi tedirgin

Çeltik üreticisi tedirgin

Çorum'un Osmancık İlçesi'nde çeltik hasat çalışmaları devam ederken, üretici kabuklu çeltik ve pirinçteki fiyat istikrarsızlığından tedirgin

Çeltik üreticisi tedirgin

Osmancık çeltik üreticisi Yaşar Daşkın, bölgede çeltik hasat çalışmaların sürdüğünü belirterek, acil borcu harcı olan çeltik üreticisi piyasada halen tacir ve tüccarların belirlediği fiyatlarla pazarlık üslü satışların gerçekleştiğini bundan dolayı asıl üreticinin istemeyerek de olsa malı elinden çıkarmak zorunda kaldığını ve eli mahkum olduğunu savundu.

MAĞDURUZ

Piyasada kabuklu çeltik 1,60 ile 1,80 TL arasında satışların gerçekleştiğini belirten Daşkın, “Bugün çeltik üretici satışını gerçekleştirdiği 10 bin TL ürünü başlangıçtan itibaren tüm masrafları 7 bin TL’ye tekamül ettiği ve üretici çoluk çocuğuyla çalışmalarına rağmen cebine ancak 3 bin TL kalabiliyor. Çeltikte girdi maliyetleri çok yüksek. Gübre, ilaç, mazot, işçilik ve temel girdilerdeki pahalılığa bakıldığın da üreticinin mağduriyeti apaçık meydanda ve yetkililer bunun farkında olmaması mümkün değildir. Çeltik üreticisi göz göre göre mağdur ediliyor” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}