HaberlerGeçen yıl Samsun'da 1100 tane dağıtıldı, bu yıl da devam edecek

Geçen yıl Samsun'da 1100 tane dağıtıldı, bu yıl da devam edecek

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, 2016 yılında Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, kurum ve belediyelere olmak üzere yaklaşık 300 bin bisiklet dağıtacaklarını söyledi. Kasapoğlu, Samsun'da dağıtımın geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini ifade etti.

Geçen yıl Samsun'da 1100 tane dağıtıldı, bu yıl da devam edecek

Fiziksel aktivite düzeyini artırmak için en iyi alternatiflerden birisinin de vatandaşları bisiklet kullanmaya teşvik etmek olduğunu belirten Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanıldığı ülkelerde obezitenin çok daha az görüldüğü ve yaşam beklentisinin yüksek olduğu görülmektedir. Bu nedenle fiziksel aktivitenin teşviki ve çevresel faktörlerin iyileştirilmesi için bisiklet yollarının yapımı uygun bulunmuş ve bisiklet kullanımının fiziksel aktiviteyi artırmada en etkin araçlardan biri olduğu vurgulanmıştır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı fiziksel hareketsizlik ile mücadele kapsamında uygulamakta olduğu faaliyetlere ek olarak en etkin yöntemlerden biri olarak öne çıkan bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için projelerin hayata geçirilmesi amaçlanmış ve bu kapsamda ‘Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018’ hazırlanmıştır. Bu kapsamda ülke genelinde 2015 yılı içinde okullar ve üniversitelere yaklaşık 40 bin adet bisiklet dağıtımı yapılmıştır. 2016 yılı içerisinde ise 100 bin adet dağ bisikletinin ortaokullara, 150 bin adet şehir bisikletinin üniversite, kurum ve belediyelere dağıtımı yapılacaktır. Ayrıca yaklaşık 25 bin adet çocuk bisikleti alınarak dağıtımı yapılacaktır” dedi.

SAMSUN'DA DAĞITIM BU YIL DA DEVAM EDECEK

Samsun’da 2015 yılı içerisinde bin 100 bisiklet dağıttıklarını ifade eden Kasapoğlu, “İlimizde de 2015 yılında Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol kapsamında 17 ilçemizde 41 ortaokula bin 100 bisiklet dağıttık. 2016 yılında ise bisiklet dağıtmaya devam ediyoruz. İlk dağıtımı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda gerçekleştirdik. Bunlar bizzat öğrencilerin kendileri olmak üzere 350 ilkokul öğrencilerine, 350 ortaokul öğrencilerine ve 10'ar tane olmak üzere 10 Yatılı Bölge Ortaokuluna olmak üzere verdik. İkinci dağıtımı ise 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda liselere ve üniversitemize yapacağız. Üçüncü dağıtımı ise kamu kurumları, bisiklet yolu yapan belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarına bisiklet vereceğiz. Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak çocuklar ve gençler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini yürümeye sağlıklı beslenmenin yanında hareket etmeye ve sağlık için bisiklet sürmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}