HaberlerDudak dolgusu özgüveni artırıyor

Dudak dolgusu özgüveni artırıyor

Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, hazır dolgularla yapılan dudak şekillendirmelerin tamamında kadınların kendilerini güzel gördüklerini ve özgüvenlerindeki artışın sağlandığını söyledi

Dudak dolgusu özgüveni artırıyor

Estetik dudak yapısının yüzün bütününde, güzelliği tamamlayıcı bir unsur olduğunu belirten FBM Tıp Merkezi Medikal Estetik Hekimi Dr.Hülya Ettekin, “ ‘Bir dudak ne kadar dolgun, diri, alt ve üst dudak orantısı sağlanmış ise o kadar estetiktir’ demek yanlış olmaz. Normalde üst dudak alt dudaktan 1-2 mm daha öndedir. Alt dudağın ise büyüklüğü daha fazladır. Üst dişlerin hafif aralı bırakılmış dudakların arasından görünür durumda olması bir gençlik emaresidir. Dudağın dolgunluk, dirilik ve simetri bakımından eksik hali yaşlılığa bağlı ya da doğuştan olabilir. Bu durumun düzeltilmesi ve dudağa istenilen şeklin kazandırılması, normalde cilt altı dokumuzun yapı taşlarından biri olan hyalurinik asit dediğimiz maddeyi etken madde olarak içeren hazır dolgularla mümkündür. İnsan dokusu ile uyumlu bu hazır dolgular kullanılarak, dudaklar dolgunlaştırılabilir, şekillendirilebilir, dudak kontürü belirginleştirilebilir, asimetriler düzeltilebilir, dudak kenarı sarkmaları toplanılıp dudak kenarındaki ince çizgiler daha kabul edilebilir bir düzeye getirilebilir” dedi.

EN FAZLA 10 DAKİKA SÜRÜYOR

Dudak dolgusu miktarına karar verirken yüzün bütününün orantısal uyumunun mutlaka gözetilmesi gerektiğini ifade eden Ettekin, “Yapay bir sonuçtan kaçınılmalıdır. Dudak bölgesi damar sinir ağından zengin hassas bir bölgedir ve buna bağlı olarak işlemleri ağrılı geçer. Bu ağrıyı hafifletmek için işlemden 15-20 dakika önce dudaklara anestezik krem uygulamak yeterlidir. Dudak dolgusu işlemi ise en fazla 10 dakika süren güvenilir bir işlemdir. Yapılan dudak dolguları, içerdikleri hyaluronikasitin yapısal özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama 6 ay-2 yıl süreyle kalıcılık gösterir. Hangi dolgunun kullanılacağına hasta ve hekim birlikte karar verir. İşlem sonrası 1-2 gün süren morluk ve şişlik olabilir. Bu durum tamamen geçicidir. Hasta uygulamadan hemen sonra günlük aktivitelerine dönebilir. Hazır dolgularla yapılan dudak şekillendirmelerin tamamında işlem küçük bir dokunuştan ibaret olmasına rağmen kadınların kendilerinden hoşnut olma oranına ve özgüvenlerindeki artışa ters orantılı bir katkı sağlamaktadır” diye konuştu.

 

SIRADAKİ HABER
}