Haberlerİzmir HaberleriYörükler Aliğa'da buluştu

Yörükler Aliğa'da buluştu - İzmir Haberleri

İzmir'in Aliağa ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Aliağa Yörükler Derneğinin bu yıl ilkini düzenlediği kültür şöleni yoğun katılımla gerçekleşti.

Yörükler Aliğa'da buluştu

Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanında düzenlenen kültür şöleni renkli görüntülere sahne oldu. Şölene, Türkiye'nin dört bir yanındaki Yörük dernekleri katıldı. İki gün süren şölenin birinci günü temsili kız isteme, kına yakma ve folklorik gösterilerin yer aldığı Yaren Gecesi ile başladı. Gecede sahne alan Türk Halk Müziği sanatçısı Emel Örgün ile TRT İzmir Radyo Sanatçısı Ali Çakar katılımcılara müzik dolu dakikalar yaşattı. Aliağa'nın yöresel şairi Bahri Ar ise seslendirdiği şiirleriyle izleyenlerden tam not aldı. Etkinlikte Aliağa Yörükler Derneği tarafından katılımcılara tartamak ve Türk Bayrağı da dağıtıldı.
Kültür şöleninin ikinci günü ise Aliağa Demokrasi Meydanından Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanına yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Katılımcıların Yörük kültürüne özgü kıyafetleriyle, develer ve atlar eşliğinde, Aliağa Engelsiz Mehteran Takımının Marşlarıyla yaptığı yürüyüş çevredeki vatandaşların beğenisini kazandı. Şölen coşkusu kortejin Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı'na varmasıyla ikiye katlandı.

'Geçmişinden utananın geleceği şaşırır'
Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük, açılış konuşmasında bütün Yörüklerin bu toprakları vatan kılan bir geleneğin temsilcileri olduğunu belirtti. Küçük, 'Bu obalardan hain çıkmaz. Bilinsin ki bu obalardan küçük hesap yapanlar çıkmaz. Bu obalardan sadece kardeşlik çıkar. Bizler ortak değerlerin etrafında toplanmalıyız. Çok bir coğrafyada, barışın ve istikrarın adı olan Türkiye'de bu coğrafyanın insanları örnek bir insan vizyonunu ortaya koyuyor. Bize düşen birlik ve beraberlik ruhunu muhafaza ederek ülkemizi, Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin de ilerisine taşımaktır. İçeride birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Birlik ve beraberliğimizi güçlendirmenin yolu, ortak değerlerimiz etrafında kenetlenmek ve birlikte gelecek hedeflerimize odaklanmaktır. Bizim için bu ülkenin her bir ferdi aynıdır. Başımızın tacıdır. Biz sadece İstanbul'u, İzmir'i, Ankara'yı değil tüm vatan toprağını aynı ruhla sahipleniyoruz. Geçmişinden utananın geleceği şaşırır. Geçmişinden utananın bu vatana vereceği bir şey yoktur. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi bozmasın. Toyumuz hayırlı olsun' dedi.
Kendisinin de bir Yörük olduğunu belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ise, 'Banazdan geldik, Manisa'dan geldik. Hep birlikte geldik. Allah'a hamd olsun ki Anadolu'yu vatan ettik. Ege'yi mesken ettik. Allaha bin şükür ki bayrağımıza sahip çıktık. Ezanımıza sahip çıktık. İlelebette sahip çıkacağız. Bugünkü şölenimizde Türkiye'nin birçok yerinden gelen derneklerimize, dernek başkanlarımıza, misafirlerimize ve bu yıl ilki olan fakat bundan sonra geleneksel hale getirilecek şölenimizin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum' dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a dernek ve konfederasyon başkanları tarafından Yörüklerin emanetleri ve gökkuşağının renklerinden oluşan keyfiye ile yine Yörüklere özgü bir başlık olan 'kalpak' hediye etti. Başkan Serkan Acar ise dernek başkanlarına ve sanatçılara katılımlarından ötürü teşekkür ederek plaket takdim etti.

Başkan Acar, harman dalı oynadı, ok attı
Kültür Şöleni, etkinliğe katılan derneklerin folklor gösterileri ile devam etti. Başkan Serkan Acar, sahnelenen folklorik oyunlarda katılımcılar ile karşılıklı harmandalı oynadı. Başkan Acar, katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan Samsun Yörükler Derneğinin okçuluk gösterisinde ise yay kullanıp ok attı. Halk oyunlarını sahneleyen Ayrancılar Yörük ve Zeybek Derneği, İzmir Yörükler Derneği, Ödemiş Bıçakçı Yörük Efeler Ekibi, Helvacı Spor Kulübü Folklor Ekibi izleyenlerin beğenisini topladı. Gösterilerin devam ettiği esnada katılımcılara keşkek, pilav, tavuk ve ayran ikramı da yapıldı.
Halk oyunlarının ardından sahne alan Tolga Çandar, Emel Örgün, Fatoş Kadıoğlu ve Özer Kanat-Ali Musa Tunç verdikleri konserler ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Katılımcılar sanatçıların seslendirdiği şarkılara oynayarak eşlik etti.
Uzun süre unutulmayacak olan şölen çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. Etkinliklere, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Özkurt, Gökhan Karataş, Orhan Mahmut Çetiner, Aliağa Belediyesi meclis Üyeleri, Türk Boyları Konfederasyon Başkanı Durhasan Koca, Kocaeli Oğuz Boyları Federasyon Başkanı Mehmet Özer, Dünya Türkmenler Birliği İl Beyi Musa Hançer, Dede Korkut Federasyon Genel Başkanı Emine Güven, Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyonu ve Belenbaşı Dernek Başkanı İsmet İlhan, Ege Bölgesi Aydınlı Yörükler ve Efeler Derneği Başkanı Mehmet Oğuz, Eskişehir Anadolu Bacıları Yörük ve Türkmen Derneği Başkanı Hafize Erdoğan, Türk Birliği Komitesi Başkanı Öcal Arslan, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yörükler Aliğa’da buluştu

SIRADAKİ HABER
}