HaberlerÇanakkale HaberleriSeddülbahir Kalesi'nde 102 yıl sonra ilk restorasyon

Seddülbahir Kalesi'nde 102 yıl sonra ilk restorasyon - Çanakkale Haberleri

Çanakkale'de Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki doğal şartlarla zarar gören Seddülbahir Kalesi'nde 102 yıl sonra ilk kez restorasyon çalışmaları başladı.

Seddülbahir Kalesi'nde 102 yıl sonra ilk restorasyon

Çanakkale Boğazı'nı geçmek isteyen itilaf devletlerin ilk bombaladığı yer olan Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Seddülbahir Kalesi zamanla hasar gördü. İlk şehitlerin de verildiği kalede Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarının yüzde 90'ı tamamlandı. Çevre düzenlemesi ile peyzaj da yapılacak olan Seddülbahir Kalesi'nin 2020 yılında çalışmalar tamamlanarak ziyarete açılması hedefleniyor. Çalışmaların yaklaşık 40 milyon TL'ye mal olacağı belirtildi.
Seddülbahir Kalesi'nin aslına uygun şekilde restore edildiğini belirten Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, çalışmaların yüzde 90'ının tamamlandığını ifade etti. Maksatlarının kaleyi aslına uygun şekilde restore ederek, tarihi dokuyu hissettirecek şekilde ziyarete açmak olduğunu belirten Kaşdemir, 'Çanakkale Savaşları'nın cereyan ettiği tarihi mekanların birindeyiz. Seddülbahir Kalesi savaşta en önemli mekanlardan bir tanesi olmuştur. 102 yıl sonra ilk defa Seddülbahir Kalesi'nde restorasyon çalışmaları yapılmakta. Savaş izleri tamamen korunmakta. Fakat doğal şartların vermiş olduğu zararlar da giderilerek burası ziyarete açılacak' dedi.

Seddülbahir Kalesi’nde 102 yıl sonra ilk restorasyon

SIRADAKİ HABER
}