HaberlerSigarada düz paket ne anlama geliyor?

Sigarada düz paket ne anlama geliyor?

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Sağlık Bakanlığı'nın sigarada tek tip düz paket uygulamasından vazgeçtiğini belirterek, açık renkli sigara paketlerinin, sigara içenlerde daha az zararlı olduğu düşüncesini yarattığını söyledi.

Sigarada düz paket ne anlama geliyor?

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Sağlık Bakanlığı'nın sigarada tek tip düz paket uygulamasından vazgeçtiğini belirterek, tıp literatüründe düz paket konusunda yapılmış 190 bilimsel çalışmanın yer aldığını aktardı.

Dağlı, 'Yöntemin etkinliği konusunda yapılmış 37 bilimsel araştırmaya göre; tütün ürünleri gençler için cazip olmaktan çıkar. Gençler renklerinden ve logolarından arındırılmış sigaraları daha az çekici, daha kalitesiz, daha tatsız, banal bulmaktadır. Daha az zararlı ürün aldatmacasına son verir' dedi.

'DÜZ PAKET BU OYUNA SON VERİR'

Sigara içenlerin daha açık renkli paketlerdeki ürünlerin daha az zararlı olduğunu düşündüğünü belirten Dağlı, 'Gerçekte rengi ne olursa olsun ürün aynı derecede zararlıdır. Sigara firmaları psikolojik etkisi nedeniyle farklı renkte paketler üretirler. Düz paket bu algı operasyonunu engeller. Resimli uyarıların etkisini arttırır. Sigara paketleri üzerindeki resimli uyarılar sigara içenlerin bırakmasını sağlar. Tütün endüstrisi bu resimlerin etkisini azaltmak üzere logoları ve renkleri ile algı oyunları yaratır. Düz paket bu oyuna son verir. Uyarı resmini görünür kılar' diye konuştu.

'BİRÇOK ÜLKE DÜZ PAKET UYGULAMASINA BAŞLADI'

Birçok ülkenin düz paket uygulamasına başladığını belirten Dağlı, 'Avustralya'da uygulamaya geçilmiş, İrlanda, İngiltere ve Fransa'da kanun onaylanmıştır. Yeni Zelanda, Singapur, Finlandiya, Norveç ve İsveç'de ilk aşaması geçmiştir. Tütün endüstrisi, tüketimi azaltacak en etkili yöntemlerden biri olan düz pakete karşıdır. Bu konuda yapılacak kanunları durdurmak için her ülkede aynı aldatıcı savları kullanır. Sigara satışının düşeceğinden korkan endüstrinin yarım asırdır uyguladığı taktikler ortadadır. Hükümetler bu savları gerçek sanarak endüstrinin oyununa gelmemelidir' şeklinde konuştu.

'HASTALIKLARININ EN ÖNEMLİ NEDENİ SİGARADIR'

Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız da, 'Sigara kullanımının istediğimiz gibi azalmaması nedeniyle çok sayıda akciğer kanseri, astım ve KOAH hastasına müdahale etmekteyiz. Ülkemiz için önemli bir hastalık yükü ve tedavi harcamasına neden olan solunum hastalıklarının en önemli nedeni sigaradır ve en etkili reçete kanundur. Halkımız için en iyisini talep ediyoruz ve hekim olarak takipçisi olmanın görevimiz olduğunu düşünüyoruz' ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}