HaberlerMuskat haberİran Dışişleri Bakanı Zarif: 'İran gazını Umman'dan Hindistan'a taşıyabiliriz'

İran Dışişleri Bakanı Zarif: 'İran gazını Umman'dan Hindistan'a taşıyabiliriz' - Muskat haber

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Umman'a yaptığı ziyarette Sultan Kabus bin Said'i Körfez bölgesinde yürüttüğü yapıcı rolü ve yürüttüğü politikayı överek İran gazının Umman'dan Hindistan'a taşıyabileceklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif: 'İran gazını Umman'dan Hindistan'a taşıyabiliriz'

Cevat Zarif yaptığı açıklamada her iki ülkenin iyi ilişkiler içinde olduğunu, ilişkilerini ekonomi, enerji ve ulaştırma alanların daha da artırmak istediklerini söyledi. Zarif bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak Sultan Kabul bin Said ile bilgi alışverişi yaptıklarını söyledi.
Cevat Zarif, Umman sultanlığından Hindistan'a gaz taşınması konusunu görüştüklerini, New York'da Umman ve Hindistan Dışişleri Bakanları ile yaptıkları üçlü görüşmelerde enerji ve gaz meselesinde işbirliği yapma konusunda görüşmelerde bulunduklarını hatırlattı.
Zarif ve Umman Sultanı bu ülkelerle gaz ve nükleer enerji konusunda işbirliği içinde olacaklarını umduğunu söyledi.
Zarif, Umman sultanlığının son anlaşmada büyük rol oynadığına işaret etti. Zarif, yeni ABD yönetimi ile iletişim kanallarının bulunmadığını koordinasyonun 5 artı bir anlaşması çerçevesinde yalnızca bakanlık görüşmeleri ile sağlandığını belirterek, ABD'nin bu anlaşmaya bağlı kalacağını umduğunu söyledi.SIRADAKİ HABER
}