HaberlerŞırnak haberŞırnaklı genç girişimciler sertifikalarını aldı

Şırnaklı genç girişimciler sertifikalarını aldı - Şırnak haber

Şırnak'ta girişimci kursunu bitiren 30 kişi düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Şırnaklı genç girişimciler sertifikalarını aldı

KOSGEB ve Halk Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle Şehri Nuh Derneği tarafından düzenlenen girişimcilik kursu tamamlandı. Başarıyla kursu bitiren 30 kişi törenle sertifikalarını aldı. Sertifika törenine AK Parti Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan, AK Parti Gençlik Kolları ve Şehri Nuh Derneği Başkanı Resul Koluman, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Kadırhan, KOSGEB Müdürü Eşref Çakan ve kursiyerler katıldı.
Sertifika törenin açılış konuşmasını yapan Şehri Nuh-Derneği Başkanı Resul Koluman, 'Girişimci, mal ve hizmet üretebilmek için üretim faktörlerini bir araya getiren, kendi varlığını, vaktini, gayretini ve cesaretini kullanıp risk üstlenerek işe girişebilen kişidir. Bir ülkenin ekonomik olarak kalkınması için emek, sermaye, toprak ve girişimci gibi üretim için gerekli faktörlere yeteri kadar sahip olması gerekir. Bu üretim faktörlerinin her birisi önemlidir ama girişimci daha önemlidir. Çünkü emeği bir araya getiren de, sermayeyi bulan da, toprağı işleyen de girişimcidir. Kalkınmış ülkelere bakıldığında, eğer bir ülkede emek eksik ise dışarıdan tedarik edilmektedir. Sermaye eksik ise dışarı dan kolayca kredi bulunmaktadır. Ham-madde, doğal kaynaklar ve toprak eksik ise bu da dışarıdan elde edilmektedir. Ancak girişimci eksik olduğu zaman üretim ve yatırım başarılamamaktadır. Bu yüzden yatırımda, üretimde ve ekonomik kalkınmada girişimci faktörü son derece önemlidir' dedi.
Sertifika törenin ardından bir açıklama yapan AK Parti Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan, 'Sertifika programları aslında genç girişimcilerimizin motivasyonu artırmak, bu alanda gençlerin özgüvenini artırmaktır. Önemli olan gençlerin hayallerini gerçek anlamda da desteklemesidir. Biz kurulduğumuz günden bugüne AK Parti, özellikle hem yatırım alanında hem kalkınmada, Türkiye siyasi tarihini altın harflerle adını yazdırmayı başarmıştır. Ve özellikle partimiz iktidarından bu yana yapılan destekler, yatırımlar, cumhuriyet tarihinden bu yana kadar hiç ummadığı kadar en yüksek noktadır. Önemli olan insanlarımızın yardım ve desteklemelerden istifade ettirilebilme oranını artırmaktır. Bugün tarım ve hayvancılıktaki destekler çok ciddi orandadır, ama istifade oranı çok düşük. Bu anlamda gençlerimizin proje geliştirme kabiliyetlerinin düşük olduğunu fark ediyoruz. Bu anlamda proje geliştirme merkezi düşünebilir, ya da bir sinerji bir merkez düşünebilir. Ve somut anlamda gençlerin yatırımlarını hızlı bir şekilde hayata geçirmek için çaba sarf edeceğiz' diye konuştu.

Şırnaklı genç girişimciler sertifikalarını aldıSIRADAKİ HABER
}