HaberlerMuğla HaberleriEcevit'in yatmak istediği cezaevi kamulaştırılıyor

Ecevit'in yatmak istediği cezaevi kamulaştırılıyor - Muğla Haberleri

Türkiye'nin en küçük ve deniz manzaralı cezaevi olarak bilinen ve 2001'de kapatılan, Muğla Datça'daki tarihi cezaevi kamulaştırılıyor. Cezaevi, tadilat yapılarak demokrasi müzesi haline getirilecek. Yanındaki yeşil alan da Sınırsızlık Meydanı olarak düzenlenecek.

Ecevit'in yatmak istediği cezaevi kamulaştırılıyor

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, kamulaştırma davasının sonuçlanmasıyla birlikte çalışmalara başlayacaklarını ve tarihi binanın harabe halinden kurtarılacağını söyledi. Cezaevi yakınındaki çınar ağacının etrafına da çevre düzenlemesi yapacaklarını belirten Uçar, 'Tadilatın ardından burası Demokrasi Müzesi'ne dönüştürülecek, çeşitli etkinlikler, toplantı ve seminerler yapılabilecek' dedi.
Datça Cezaevi, 1900'lü yılların başında inşa edildi. 8 mahkum kapasiteli cezaevi 'Türkiye'nin en küçük cezaevi ve deniz manzaralı cezaevi' olarak bilindi.
12 Eylül'ün ardından tutuklanan Bülent Ecevit, cezasını burada çekmek istedi. Bunun üzerine Rahşan Ecevit eşine yakın olabilmek için Datça'ya gelerek, önceki Belediye Başkanı Şener Tokcan'ın ailesine ait Tokcan Pansiyon'u kiraladı. Sıkıyönetim Komutanlığı izin vermeyince Ecevit'in bu arzusu gerçekleşmedi.

Ecevit’in yatmak istediği cezaevi kamulaştırılıyor

SIRADAKİ HABER
}