Samsun'a 'İhracatçılar Birliği' sözü

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan

Samsun'a 'İhracatçılar Birliği' sözü

\n ABD gezisinin 2. gününde, Atlanta uçağında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, STSO Başkanı Sali Zeki Murzioğlu ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır'a, Samsun'a 'İhracatçılar Birliği'nin kurulmasının sözünü veriyordu

\n

\n STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, resmi programın 2. gününde de, Georgia eyaletinin başkenti Atlanta'da unutulmaz anlara tanıklık edeceklerdi. 2 saati aşkın uçak yolculuğu sonrası Ritz Carlton Buckhead oteline yerleşen kafile, ertesi sabah ilk olarak Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı ve CEO'su Dennis Lockhart ile 'çalışma kahvaltısı'nda buluştu. Eyalet Valisi Nathan Deal ile de tanışan heyet, öğlen ve sonrası programlarda, dünyanın iki büyük markası, CNN ve Coca Cola'yı gezme imkanını buldu.

\n

\n BABACAN'DAN ATLANTA YOLUNDA İKİ SÖZ

\n

\n STSO Başkanı Murzioğlu, Atlanta yolculuğunun kendileri için ayrı bir önem taşıdığını belirterek, "Bu sanayi ve ticaret merkezi kente uçarken, Başbakan Yardımcımız Ali Babacan'dan Samsun için iki önemli söz aldık" diyor. Babacan'ın, bir önceki aşırı yoğun programa rağmen 2 saat 10 dakika süren uçak yolculuğu esnasında sürekli ayakta işadamlarıyla ilgilendiğini söyleyen Murzioğlu, "Yanımıza gelerek bir isteğimizin olup olmadığını sordu. Yanında TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu da vardı. Kendisine, (Eximbank'ın Samsun'a şube açmasını ve İhracatçılar Birliği merkezinin Samsun'a alınmasını) istediğimizi ilettik. Eximbank talebimize olumlu yanıt verdi ve yerine getirileceğini söyledi. İhracatçılar Birliği'nin kurulması ile ilgili olarak, (Bu birlik Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan'a bağlı. Siz kendisinin önünden geçin, ben gerekli ağırlı koyacağım) sözünü verdi. Bu iki gelişme Samsunlu işadamları olarak bizleri sevince boğdu" diye konuştu.

\n

\n İHRACATÇILAR BİRLİĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

\n

\n Yaşanan gelişmeyi bu şekilde aktaran Salih Zeki Murzioğlu, özellikle İhracatçılar Birliği'nin 'niçin bu kadar önemli' olduğunu şu sözlerle aktardı:

\n

\n "Aslında Samun'un her şeyi var. Övünebileceği bir çok şeyi. Oysa şehirler ticaretleriyle, özellikle de ihracatlarıyla anılır oldular. Bundan sonraki süreçte de şehirler, ihracaklarıyla sıralamada kendilerine yer bulacak. Giresun'da, Trabzon'da, Erzurum'da İhracatçılar Birliği var, Samsun'da yok. Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ihracatçıklara verdiği büyük desteği, sağladığı önemli imkanları bir kenara bırakın, Doğu'ya yapacağım bir ihracat için neden Erzurum'la temasa geçeyim, işlemlerimi orayla yapayım? Karadeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Fahrettin Ulusoy, Yardımcısı Sinan Çakır. İkisi de Samsunlu işadamı, ikisi de Samsun'da yaşıyor, ticaret yapıyor. Birlik nerede, Giresun'da!.. Böyle ilginç bir şey olur mu?..."

\n

\n CNN STÜDYOLARI, 100 KİŞİLİK HABER MERKEZİ...

\n

\n Atlanta programına geri dönüyoruz...Dünyada bir 'haber' markası, CNN Stüdyoları... 100 kişinin aynı anda çalıştığı ana haber merkezi. Herkesin telefon başında, önlerinde yemekleriyle görüntüsü, oldukça şaşırtıyor Murzioğlu ve Çakır'ı. Onlar bu devasa haber merkezini gezerek Ali Babacan, çoktan canlı yayına alınmıştı bile. Ardından Emory Üniversitesi'ndeki program. Sadece ABD'li değil, diğer ülkelerden ve Türk öğrencilerden oluşan bir izleyici kitlesine hitap eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan. Özellikle Suriye ile ilgili sorular dikkat çekici.

\n

\n COCA COLA KURUCULARININ VERDİĞİ DERS!

\n

\n Ve Coca Cola Company... 1865 yılından bu yanan dünyanın içecek devi. Başlarında ise bir Türk. Coca Cola Plaza'da şirketin CEO'su Muhtar Kent karşılıyor heyeti. Sözü yine Murzioğlu'na bırakıyoruz:

\n

\n "1865 yılında kurulan Coca Cola, yine aynı binada, aynı yerinde hizmet veriyor. Merkezde VİP turu yaparken, kurucularına ait, bugün müze haline getirilmiş odaya çıkardılar bizi. Fevkalade muhafaza edilmiş bir oda. İncelerken, 1900'lü yılların başında şirketi 21 kişiyle yönettiklerini farkettim. Bir odadaydık ama ufkumuz bir hayli genişlemişti! 27 yıllık geçmişimiz olmasına rağmen böyle bir çalışma yapmadığımızı düşünerek hayıflandım. İleride bizim de böyle bir tarihsel çalışmayı yapmamız gerektiğine karar verdim."

\n

\n MUHTAR KENT: TÜRK EKONOMİSİ BÜYÜYOR

\n

\n Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek kendisine eşlik eden oda ve borsa başkanlarıyla Coca-Cola Müzesi’nde verilen yemek de ayrı bir anlam ve önem taşıyordu. Georgia Valisi Nathan Deal, Atlanta Belediye Başkanı Kasim Reed, uluslararası şirketlerin üst yöneticileri ve Türk öğrencilerikatıldığı yemekte konuşan Babacan, Boston’daki patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerken Muhtar Kent de, "Türkiye ekonomisi büyüyor, ilerliyor. Bunun nedeni ekonominin başarılı mimarları" diyordu.

\n

\n Muammer DİLBER

\n

\n YARIN: BİR KAYSERİLİ, BİR YAHUDİ, BİR DE OFLU SİNAN!..

\n

\n  

\n

\n  

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

TFF onayladı... Resmen Yılport Samsunspor

1 TFF onayladı... Resmen Yılport Samsunspor

Samsunsporlu İshak soyuldu!

2 Samsunsporlu İshak soyuldu!

Samsun'da 14 dev firma iflas etti

3 Samsun'da 14 dev firma iflas etti

Samsunspor'da Taşkın'ın tepkisi

4 Samsunspor'da Taşkın'ın tepkisi

Dünyanın 8. harikası

5 Dünyanın 8. harikası

Banda sıkışan işçi feci şekilde can verdi

6 Banda sıkışan işçi feci şekilde can verdi

Fındıklıkta ölü bulundu

7 Fındıklıkta ölü bulundu

Samsunlu GÜRMED Antepli firmanın oldu

8 Samsunlu GÜRMED Antepli firmanın oldu

Samsun'da şok ceza! Yayalar aman dikkat

9 Samsun'da şok ceza! Yayalar aman dikkat

Alkışlar Nuri'ye

10 Alkışlar Nuri'ye