Hava kuvvetlerinden tiyatro sahnesine

(ÖNER YILDIRIM VE 10. YILINDA SAMSUN SEYİR TİYATROSU)

Hava kuvvetlerinden tiyatro sahnesine

\n  

\n

\n
\n Bu hafta sizlere Hava Kuvvetleri Komutanlığında Emekli, Öğretmen bir Komutan olan Öner Yıldırım ve Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı Samsun Seyir Tiyatrosu ile merhaba diyoruz.

\n

\n Hava Kuvvetler Komutanlığından Tiyatro Sahnesine uzanan bir ömrün kısa hikâyesi ile 10. Yılını kutlayan tiyatrosunun kuruluşunu paylaşacağız.

\n

\n Samsun tiyatro hayatında komedi denince akla gelen ilk isimlerden. Güldürdüğü yüzlerde eskimeyen bir tebessümle çalışıyoruz kapınızı, açmaz mıydınız?

\n

\n UĞUR DEDE: İzninizle sizinle başlamak istiyorum. Tanımayanlarınız için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n 1956 Yılın da samsun Çarşambada doğdum. İlk orta lise tahsilimi çarşambada tamamladım. Liseden sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih Tiyatro Bölümü imtihanlarına hazırlandım. Kazandığım halde babam palyaçomu olacaksın diye göndermedi. Ardından Hava Kuvvetleri Teknik Okullar Komutanlığını kazandım. Okul bitiminde Askeri Öğretmen Okuluna gönderildim. Orayı da bitirdikten sonra Hava Kuvvetlerinde Öğretmen Astsubay olarak Subay-Astsubaylara branş dersi verdim.

\n

\n UĞUR DEDE: Branş neydi üstadım.

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n Branşım hava radardı. D 7 – D9 ve Stinger Silah Sistemlerinin derslerini verdim.

\n

\n UĞUR DEDE: Askerin emeklisi sivilde zorlanır biraz alışabildiniz mi? Gerçi epey de bir zaman oldu.

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n Biraz zorlandım…

\n

\n UĞUR DEDE: Peki. İzniniz olursa uzmanlığınızdan ilham alarak, birazda konumuzun dışına çıkarak sormak isterim; uçağımız Akdeniz’de nasıl düşmüş olabilir? Son gelişmelere bakarsanız işi yumuşatma adına pilotaj hatasına kadar vardıracaklar. Uzman olarak görüşünüzü istirham ediyorum. vuruldu mu, ne olup bitmiştir sizce?

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n Açık, net vurdular ve düştü. Akıllı füzeyle vurdular ve oturdular yerlerine. Öyle füze vurması sandığınız gibi füzenin gövdeye yâda kanata komple değmesiyle etki etmez sadece. Pilotlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Bir pilot kolay yetişmiyor. Türk pilotlarını kolayca vurma imkânları yok. Vurulacaklarını bilselerdi karşı tedbirler vardı onları alırlardı ve kolay kolayda vuramazlardı. Türk Pilotları dünyada kendini ispat etmiş en iyi pilotlardır. Angajman sahaları içerisine girip düşman bellendi füzeyi fırlatıp vurdular. Üzerlerine nurlar yağsın şehitlerimizin..  Bilerek yapılmış iştir. Yoksa her uçağın milliyeti belli oluyor. Bir sürü konuşma geçer aralarında. Hem iki ülke arasında hem de pilotla…

\n

\n UĞUR DEDE: Allah rahmet etsin. Evet, üstadım devam edersek.

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n Bu arada hava kuvvetlerindeyken Eskişehir Hava Gücünde yıllarca futbol oynadım.  Fırsat buldukça da tiyatro yazıp izledim.  Çünkü Tiyatro sevgisi içimde bir ukde olarak kalmıştı.Bu arada Kuzey Kıbrıs’ın ilan edilmesinde,  26 ay mevzilerde çoluk çocuktan ayrı olarak nöbetimi tuttum. Körfez krizini gördüm. Bu esna da oğlumu kaybettim. Epey yıprandım emekli olup geldim işte. Bu arada sivil olarak işlere atıldım. Askeri yapım dolayısıyla sivil hayatta iş yapmak çok zor geldi. Çünkü insanlara çok güvendim ama değmezmiş.

\n

\n UĞUR DEDE: Seyir Tiyatrosu nasıl kuruldu?

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n İşlerden çıktıktan sonra gençken tiyatro yaptığım arkadaşlarım tekrar tiyatroya dönmemi istediler. Amisos Tiyatrosu sahibi Cemal ŞENKAL’ın ekibinden başrol oyuncusunun oyunu bırakması üzerine  onun ısrarıyla o role ( “Şerefiye” adlı oyunda fabrika bekçisi) iki gün hazırlanarak çıktım.  Beğenildi peşine “Öğretmen” adlı oyunda 4 ayrı karakteri canlandırdım. O sezondan sonra Samsun Sanat Tiyatrosundan gelen teklif üzerine  Genel Sanat Yönetmeni Yaşar GÜNDEM ile “Dilin Altındaki Bakla”  adlı oyunda oynadım. Peşin sıra “Biz Adam Olmayız” adlı oyunla aynı tiyatroyla birlikte Türkiye Turnesinde 186 yer gezdik. Türkiye’de ses getirdik.

\n

\n O sezon sonunda 2002 yılında kendi tiyatromu kurdum. Adını da Samsun Seyir Tiyatrosu koydum. Genel Sanat Yönetmenliğimde ilk oyunum “Usulca Dokundurdum” ardından “Amerika Yardımı” “Adını Sen Koy” gibi oyunlar peşin sıra geldi.

\n

\n Devletten hiçbir yardım almadan kendi ayaklarım üzerinde Samsun Seyir Tiyatrosu olarak bir şeyler yapmaya çalıştım.

\n

\n Oyunlarım genel kolaj çalışması oldu. Sağdan soldan yararlanarak fikirler alarak sosyal hayatımız içinde gördüğümüzü komik, trajikomik olayları kapsıyordu. Bireyler yapmaya çalışıyordum nihayetinde ben yazıp yönetip oynadıkça Samsun halkı günden güne sevip ilgisini eksik etmedi.

\n

\n Oyuncularımı genelde tiyatro yapmamış halktan insanlardan seçmeye çalıştım. Her zaman Allah’ım bana öyle insanları karşıma çıkar ki yardım edebileceğim türde insanlar olsun tiyatroyu sevsinler derdim. Öylede oldu.

\n

\n UĞUR DEDE: Kimler var kadroda? Sanırım büyük yük Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı sevgili Arzu EZEL’de?

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n Kadroma çeşitli özellikte oyuncular geldi oynadılar. Çok teşekkür ediyorum her birine. Yalnız Samsun Seyir Tiyatrosu olarak  bizi bu günlere getirmede katkısı büyük olan oyuncularımı özellikle belirtmek isterim. Uğur TAŞKIN ve Nalan Hanımın kurulma aşamasında çok emeği geçmiştir.  Ama Tiyatromuz için çok özel bir isim var. Bahsettiğin gibi Arzu…

\n

\n Arzu EZEL  sadece bir tiyatrocu değildir. O sırtınızı yaslayabileceğiniz, güvenilir bir isim bir kardeş bir anne, tiyatronun ablasıdır. Tüm yükümü sırtımdan almış ve tiyatromuzu en uca yükseltmeye çalışmış bunuda başarmış bir isimdir. Çok iyide bir annedir. Allah onu çocuğuna ve sevdiklerine bağışlasın. Hakikatli bir hanımdır. Oyun yazmada broşürlerin tasarlanmasında organizede elim ayağım olmuştur.  9 yaşından beri tiyatro yapmaktayım bu zamana kadar oynadığım oyuncular içerisinde en iyi tepki aldığım iki oyuncudan biridir. İkimizi zamanın Hacivat ve Karagözüne benzetiyorlar. Çok tartışırız. Birbirimizi çok sever sayarız. Çok iyide bir ikiliyiz. O benim kendi kızımdan sonra tabiri caizse ikinci kızım gibidir. Tartışırız ama en iyiye ulaşırız. Bunu da şöyle söyleyebilirim. Onun bulunduğu sürece Samsun Seyir Tiyatrosu,  “Dokuz Aylık Replik ve Vay Başımıza Gelenler” adlı oyunla, Türkiye’de Tiyatro Ödülleri ile ünlü Direkler Arası Seçici Kurulu tarafından  2 yıl üst üste  en iyi toplu komedi oyunları seçilmiştir. Komple bir tiyatrocudur.

\n

\n UĞUR DEDE: Kesinlikle katılıyorum. 10. Yıla özgü bir çalışmanız oldu mu ya da olacak mı?

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n Tam olarak 10. Yıl etkinliği demesek de  bütün geliri Kanserli bir hasta için olacak oyunla 19 Temmuz Yıldıray Çınar Kültür Merkezinde sahne alacağız.

\n

\n Onun dışında özel bir projemiz yok 10. Yıla ilişkin.

\n

\n UĞUR DEDE:  Yeni Sezonda neler var?

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n Yeni sezonda, tiyatroların özelleştirilmesini ve çekilen sıkıntıları  dile getirmek  gayesiyle  2 perdelik “Sahibinden. Kom  Satılık Tiyatro” ( KELEPİR) adlı  6 skeçli oyunla perde açacağız Eylül ayından itibaren.

\n

\n Herkesi bekliyoruz.

\n

\n Oyunun yönetmeni sevgili Arzu EZEL’dir. Oyuncalar olarak bendeniz, Arzu EZEL, Cansu ÇEBİ, Sadık KELEŞ, Tuğçe ERGEN, Poyraz GÜVEN, Gizem ÖZTÜRK’den oluşmakta. Teknikte de eski milli futbolcumuz eniştem Adem KURUKAYA.

\n

\n Konusunu gelip izleyip kahkaha atarken  öğrensinler ama önce bilmeleri gereken bir şey var izninizle onu belirteyim. Bu yıl diğer senelerden farklı olarak seyircilerden oyunun başında 2 kişi alıp ilk skecimizde onları doğaçlama oynatacağız. Hepinizi oyunumuza bekliyoruz.

\n

\n UĞUR DEDE: Bitirelim mi zira sizi bayağı yorduk. Son cümlelerinizle genç tiyatroculara, tiyatrocu olma hayali kuranlara tavsiyelerinizi de istirham ediyorum. Tekrar çok teşekkür ederim.

\n

\n ÖNER YILDIRIM:

\n

\n Asıl bu imkanı verdiğiniz için ben size ve şahsınızda Gazeteniz Haber ailesine çok teşekkür ediyorum.

\n

\n Bana tiyatroya başlamamda ve tiyatroyu sevmemi sağlayan Ferhan ŞENSOY abime ve Turgut ÇEVİKER abime çok teşekkür ediyorum. Bana tiyatro sevgisini aşıladıkları ve temelimde emekleri olduğu için.

\n

\n Gençlere gelince. Seviyorlarsa tiyatrocu olsunlar. Oyuncu olamayacaklarsa iyi bir izleyici olsunlar. Ama en önemlisi her şeyin başı eğitim.

\n

\n Eğitimsiz bir işi, kendinize iş edinmeyin! Selam ve saygılarımı gönderiyorum her birinize.

\n

\n Oyunumuza bekliyoruz Samsun.

\n

EN ÇOK OKUNANLAR

Burhaniye'de internet bağımlığı konferansı

1 Burhaniye'de internet bağımlığı konferansı

Mesleki Eğitim Merkezi'nde 'Ulusal Ajans' heyecanı

2 Mesleki Eğitim Merkezi'nde 'Ulusal Ajans' heyecanı

Otomobiliyle dereye düşen sürücü, boğulmaktan son anda kurtarıldı

3 Otomobiliyle dereye düşen sürücü, boğulmaktan son anda kurtarıldı

İnegöl'de korkutan yangın: 1 yaralı

4 İnegöl'de korkutan yangın: 1 yaralı

Ayvalık Ziraat Odası'nda başkanlığa Hasan Baysal seçildi

5 Ayvalık Ziraat Odası'nda başkanlığa Hasan Baysal seçildi

Marmaris Tiyatro Günleri devam ediyor

6 Marmaris Tiyatro Günleri devam ediyor

Takla atan araç diğer araca çarparak durabildi: 4 yaralı

7 Takla atan araç diğer araca çarparak durabildi: 4 yaralı

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi' iddiası ile ilg

8 Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi' iddiası ile ilg

Odun toplamaya gittiği ormanda kalbine yeni düştü

9 Odun toplamaya gittiği ormanda kalbine yeni düştü

Esenler'de kontrolden çıkan araçlar demir bariyerin altına girdi

10 Esenler'de kontrolden çıkan araçlar demir bariyerin altına girdi