Kirlilik var, şikayet yok

Mert Irmağı na tesislerden atık atıldığını öne süren Güzeldere Mahallesi Muhtarı Seyfettin Algül şikayetlerinin dikkate alınmadığını belirtirken; Çevre ve Şehircilik İl Müdürvekili Sedat Kurnaz kendilerine ulaşan şikayet olmadığını ifade etti\r\n

 Kirlilik var, şikayet yok
\n Samsun’un İlkadım İlçesi Güzeldere Mahallesi’nde Demirci Köyü yolu üzerindeki resmi ve özel tesislerin atıklarını Mert Irmağı’na bıraktığı yönünde şüphelerinin olduğunu ve bu durumun beraberinde hayvan ölümlerini de getirdiğini belirten Muhtar Seyfettin Algül, şikayetlerine duyarsız kalındığını öne sürdü.
\n
\n  
\n
\n ANALİZDEN GEÇİRİLSİN 
\n
\n Eski TSO Meclis Üyesi Niyazi Demirel in Mert Irmağı ndaki kirlilikle ilgili yakınmalarının ardından  Güzeldere Mahallesi Muhtarı Seyfettin Algül de iki yıldır suyun zaman zaman renginin değiştiğini söyledi. Muhtar Algül, “Aynı yerde iki sene önce de balık ölümleri yaşanmıştı. Irmak bir noktaya kadar berrak gelirken, tesislerin olduğu yerlerden sonra suyun rengi değişmeye başlıyor. İlgili kurumlara şikayetlerimizi ilettik. Ancak durum değişmedi. Mert Irmağının kapsamlı bir analizden geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n RESMİ BAŞVURU YOK
\n
\n Güzeldere Mahallesi Demirci Köyü yolu üzerinde bulunan ve bir kısmı resmi kurumlara ait olan tesislerden Mert Irmağı na atık bırakıldığını öne süren vatandaşların kendilerine resmi bir şikayette bulunmadığını belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürvekili Sedat Kurnaz, böyle bir şikayet anında gereğini yapacaklarını söyledi. Irmak kenarındaki tesislerin atıklarının Mert Irmağını tehlikeye sokacak şekilde çalıştıkları yönünde kendilerine ulaşan hiçbir ihbar ve başvurunun olmadığını ifade eden Kurnaz, “Konuyla ilgili birimlerden bu bölge ile alakalı bir şikayet olmadığı yönünde bilgi aldım. Vatandaşlarımız eğer Mert Irmağı ile ilgili şüphe içerisindeyse ve bu durumu bize şikayet olarak iletirlerse, biz zaten gerekli incelemeleri yapar, belirtildiği gibi ırmağa zarar veren bir etken varsa da gereğini yaparız. Yazılı dilekçe, 181 ihbar hattı ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığı ile ulaştırılan tüm şikayetlerle yakından ilgileniyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb