Burma dan sitelere çözüm önerisi

Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Planlı Anlar Tip İmar Yönetmeliği ile site yapılaşmasına sekte vurulduğunu, arsa sahibi ve müteahhitlerin mağdur duruma düştüğünü belirtti. Burma nın mağduriyetleri gidermek için önerdiği plan notu, oy birliğiyle günde

Burma dan sitelere çözüm önerisi
\n
\n Büyükşehir Belediye Meclisi nin Temmuz ayı ilk toplantısı Turan Çakır’ın başkanlığında yapıldı. Gündemde bulunan 42 maddenin komisyonlara havale edildiği toplantıda gündem dışı bölümde söz alan Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, yürülüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’yle ilgili mağduriyetler olacağını öne sürerek hazırladıkları plan notunun gündeme alınmasını talep etti. 
\n
\n  
\n
\n MÜTEAHHİTLER MAĞDUR
\n
\n Eski yönetmeliğin kalkmasının ardından Samsun’da inşaat sektörünü özendiren ve site tipi yapılaşmanın önünü açan 42/1 maddesi’nin de yürürlükten kalktığına dikkat çeken Burma, bir çok müteahhit ve arsa sahibinin mağdur edildiğini belirterek, “Kalkan bu madde ile çağdaş şehirciliğin örneklerinden olan site şeklindeki yapılaşmaya sekte vurulmuştur. İmar durumu alamamış ancak sözleşmesini yapmış müteahhitler ve arsa sahipleri mağdur edilmiştir. Bununla birlikte şehrimizde bazı ilçelerde imar planlarında 42/1 maddesinin değişik uygulaması olan K nizamı ve formülü uygulanmaktadır. Bu durum ise Samsun’un planlarında bütüncülük ve adaletlilik açısından problem teşkil etmektedir” dedi.
\n
\n  
\n
\n YÜKSEK YAPILAŞMAYA
\n
\n İMKAN VERİLECEK
\n
\n Başkan Burma’nın teklif ettiği ve oy birliği ile gündeme alınması kabul edilen plan notunda, “Samsun kent bütünündeki yeşil alanlar, otopark gibi kullanımların parsellerin kendi içinde karşılanması için yapılaşmayı tabanda daraltıp dikine yükseltmeyi özendirmek amacıyla sahiplerinin toplu müracaatları ve muvafakatleri halinde bir imar adasının tamamı üzerinde o adanın parsellerinin inşaat alanlarının toplanmasına veya bir yapı adasının 5 bin metrekareden az olmamak, parsellerin mevcut inşaat alanları toplamını aşmamak, TAKS:0.20’den fazla olmamak koşuluyla değişik yüksekliklerde yapılaşmaya izin verilebilir” ifadesi yer aldı.
\n
\n  
\n
\n İLAVEDE HAKLAR KORUNUP
\n
\n YENİDEN HESAPLANACAK
\n
\n Plan notunun devamında ise Uygulama adanın tamamında yapıldığında 5 bin metrekare koşulu aranmaz.  Adada daha önce eski yönetmeliğıin 42/1 maddesine göre yapılmış bina varsa, adanın geriye kalan kısmındaki birbirine bitişik aparsellerin tamamının birleştirilmesi koşuluyla, asgari pqarsel alanı dikkate alınmadan yumarıdaki açıklandığı şekli ile yapılaşmasına izin verilir. Toplam inşaat alanı katsayısı 1 ve 1 in altında olan yerlerde ve imar planında E ile belirlenmişy parsellerde uygulanmaz.  Bu maddenin uygulanmasıyla parselde birden fazla bina yapılması halinde, binalar arasında mevcut yönetmelikte belirlenen en az yan bançe mesafeslerine uyulacaktır.  Yeni oluşacak imar parselinin cephe aldığı yollardan yapı çekme mesafesi en az 5 metre olacak, bununla birlikte bina yüksekliği ve kat adedinin gereği olan çekme mesafeleri yürürlükteki yönetmelik koşulları dikkate alınarak belirlenecektir. Birleştirilecek imar parsellerinin ayrı ayrı mevcut yapılaşma hakları yürürlükteki yönetmelik koşullarına göre hesaphlanır. Ayrıca eski 42/1 maddesi uyarınca ruhsat almış parsellerin yeniden komşu parsellerle birleştirilerek bu uygulamadanr faydalanması durumunda mevcut inşaat hakları korunacak, eklenen parsellerden gelen inşaat hakları da ilave edilerek yeniden belirlenecektir ibareleri dikkat çekti.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n

\n  

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun merkez ve ilçelerine kar yağışı uyarısı

1 Samsun merkez ve ilçelerine kar yağışı uyarısı

Samsun'da kar yağışı hangi bölgelerde etkili olacak?

2 Samsun'da kar yağışı hangi bölgelerde etkili olacak?

Samsun'da iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

3 Samsun'da iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

Samsun'da yüzde 50 ölüm riski olan hastayı 4 günde iyileştirdiler

4 Samsun'da yüzde 50 ölüm riski olan hastayı 4 günde iyileştirdiler

Fındık fiyatları ne kadar? 23 Ocak Perşembe il il fındık fiyatları

5 Fındık fiyatları ne kadar? 23 Ocak Perşembe il il fındık fiyatları

Karadeniz'den kar manzaraları

6 Karadeniz'den kar manzaraları

Evini yaktı, içeride elindeki bıçakla polis ve itfaiyenin girmesine engel oldu

7 Evini yaktı, içeride elindeki bıçakla polis ve itfaiyenin girmesine engel oldu

Akhisar'da meydana gelen depremin şiddeti kameraya yansıdı

8 Akhisar'da meydana gelen depremin şiddeti kameraya yansıdı

OMÜ Olimpik Yüzme Havuzu'na ödül

9 OMÜ Olimpik Yüzme Havuzu'na ödül

MHP Gürsu İlçe Başkanı Beysir hayatını kaybetti

10 MHP Gürsu İlçe Başkanı Beysir hayatını kaybetti

hızWeb