Samsunlu fişleniyor mu?

KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı nın TÜİK aracılığıyla yaptırdığı araştırmayla halkın inançlarını sorguladığını iddia ederek, Yapılan bu çalışma Anayasa ya aykırıdır dedi\r\n

 Samsunlu fişleniyor mu?
\n Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) arasında imzalanan protokolle Türkiye de Dini Hayata İlişkin Araştırma adı altında halkın inanç özgürlüğünün sorgulandığını iddia eden Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, Halkın inanç özgürlüğü sorgulanıyor, bundan size ne? diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n İNSANLARI FİŞLİYOR MUSUNUZ?
\n
\n Erdoğan, TÜİK tarafından yapılan anketin hane halkının inançlarını sorgulamaya, dini eğilimlerini belirlemeye yönelik olduğunu savunarak, Böyle bir ankete neden gerek duyulduğunu anlamak mümkün değildir. Ankette, Hangi dine mensupsunuz? Kendinize hangi mezhebe ait hissediyorsunuz? Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız? Vakit namazlarını camide veya mescitte kılar mısınız? Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz? Birinden borç almaktansa az faizli kredi çekmeyi tercih eder misiniz? Az olmak kaydıyla yalan söylemek günah mıdır? gibi sorular yöneltilmektedir.  Şimdi  bizde  Diyanet İşleri Başkanlığına, bütün bunlardan size ne? İnsanların inancı Allah’la kendi arasındadır, sizin insanların inançlarını sorgulamaya ne hakkınız var? Siz bu sorgulamayla neyi  amaçlıyorsunuz? İnsanları inançları üzerinden  fişliyor musunuz? diye soruyoruz ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n ANAYASA ÇİĞNENİYOR
\n
\n Anayasanın 15. maddesinin ikinci fıkrasında savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde bile, kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz hükmü bulunduğunu hatırlatan KESK Dönem Sözcüsü Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü: TÜİK ‘in anketine cevap vermeyenlerin idari para cezasıyla karşı karşıya olması göz önünde bulundurulduğunda, anketi cevaplama zorunluluğu gündeme geleceğinden, bu anlamda TÜİK ve Diyanet İşleri Başkanlığı halkın inançlarını sorguladıkları bu anketi yaparak Anayasayı çiğnemektedirler. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. İnsanların inanç özgürlüğü ve devletin buna müdahalesi laiklik ilkesiyle teminat altına alınmıştır. Sonuç olarak yapılan bu anket halkı huzursuz ederek, adeta insanları inançları üzerinden fişlemeye dönük ve her şeyden önemlisi Anayasaya aykırı bir çalışmadır. Bu nedenle bu anketin hemen sonlandırılması ve şu ana kadar yapılmış anketlerin ise kurulacak bağımsız bir komisyon eliyle imha edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu çalışmayı düzenleyenler hakkında da devletin kurumlarının yasal işlem başlatması gerekmektedir.  
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Amedspor-Samsunspor maçını canlı izle

1 Amedspor-Samsunspor maçını canlı izle

Amedspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, hangi kanalda saat kaçta?

2 Amedspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, hangi kanalda saat kaçta?

MHP Samsun'da isyan var

3 MHP Samsun'da isyan var

Erzurumlu veda etti

4 Erzurumlu veda etti

Samsun'da otobüs minibüsü biçti: 1 ölü, 1 yaralı

5 Samsun'da otobüs minibüsü biçti: 1 ölü, 1 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hatıralarını yaşatacağız'

6 Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hatıralarını yaşatacağız'

Samsunspor'da kara günde kara skor

7 Samsunspor'da kara günde kara skor

İlk yarı sonucu... Amedspor: 2 Yılport Samsunspor: 1

8 İlk yarı sonucu... Amedspor: 2 Yılport Samsunspor: 1

Samsunspor maçı bekliyor

9 Samsunspor maçı bekliyor

Acının yıldönümü

10 Acının yıldönümü