OPERASYONLAR HIZ KESMİYOR

Güvenlik güçleri, Hint keneviri ekiminin yoğunlaştığı Diyarbakır, Van ve Hatay da uyuşturucu operasyonlarına hız verdi\r\n

OPERASYONLAR HIZ KESMİYOR
\n Uygun iklim koşullarında bol verim alınması, hazine arazilerine ekim, terörden kaynaklı şartlar nedeniyle güvenlik güçlerinin takibinden uzak olması gibi etkenler sonucunda Hint keneviri ekiminin yoğunlaştığı Diyarbakır, Van ve Hatay da güvenlik güçleri son haftalarda uyuşturucu operasyonlarına hız verdi.
\n
\n  
\n
\n Çözüm süreciyle birlikte terör olaylarının sona ermesi ve daha önce birinci önceliği terörle mücadele olan güvenlik güçlerinin uyuşturucuyla mücadele faaliyetlerine yoğunlaşması sonucunda, bu yıl ele geçirilen uyuşturucu miktarlarında büyük artış gözleniyor. Diyarbakır da 6 ayda 12 milyondan fazla, Hatay da ise jandarma bölgesinde 1 yılda 2 milyon 609 bin kök kenevir bitkisi ele geçirildi. 
\n
\n  
\n
\n PARASAL DEĞERİ BÜYÜK
\n
\n Diyarbakır da yapılan son operasyonda Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından yürütülen Uyuşturucu Fiyat Projesi kapsamında Türkiye Geneli Toptan ve Sokak Düzeyi Uyuşturucu Fiyatları baz alındığında, ele geçirilen kenevir bitkisinin toplam piyasa değerinin yaklaşık olarak 311 milyon lira olduğu bildirildi. Bu rakamın tarladaki fiyat olduğunu belirten uzmanlar, bu miktarın İstanbul da 4 katına çıktığına dikkati çekiyor.
\n
\n  
\n
\n TERÖR ÖRGÜTÜNE DE GİDİYOR
\n
\n Türkiye de yakalanan esrarın büyük kısmının üretildiği Lice de Kayacık köyündeki karakol yapımı nedeniyle yaşanan olay sırasında yüzleri maskeli kişilerce kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan uzman çavuşun verdiği ifadesinde, terör örgütü mensuplarının, kenevir yetiştirenlerin kendilerinden kenevirlerini korumalarını istediğini söylediğini aktarmıştı. 
\n
\n  
\n
\n Sınır dışına çekilmekte olan terör örgütü mensuplarının Diyarbakır ın Lice ve Kulp bölgesinden henüz çekilmedikleri anlaşılan bu olayda, terör örgütünün kenevir gelirinden yüzde 30 pay aldığı bu nedenle hasat dönemi sonuna kadar beklediği ileri sürülüyor.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb